avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 816 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA refacturare utilitati catre chiriasi
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

refacturare utilitati catre chiriasi

Buna ziua . Am si eu urmatoarea problema. Facturile la utilitati pentru consumul lunii iunie sunt emise de catre enel, apa-nova la 30.06.2010 cu tva 19%, iar eu astazi trebuie sa le refacturez catre chiriasii pe care ii am. Ce tva sa aplic 19 sau 24% ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: GUVERNATOR MG , Consilier juridic 15:53, 21 Iulie 2010
Nu au fost emise norme privind aplicarea retroactiva a cotei TVA asa ca veti aplica doar cota conform facturii...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refacturare utilitati chiriasi contabilitate ionela11 ionela11 Buna ziua, Pe ce cont se inregistreaza in cazul unei societati comerciale facturarea utilitatilor lunare catre chiriasi.....461 sau 758?firma care ... (vezi toată discuția)
Dilema Mariralu Mariralu Buna ziua , Am o soc. care a inchiriat un ap. unei pers fizice, ch . de intretinere vor fi achitate de chirias, dar asoc. de proprietari imi trimite aviz ... (vezi toată discuția)
Calculare tva bratubotan bratubotan Buna ziua, Va solicit mai multe raspunsuri autorizate la urmatoarea problema: Sunt adm. la o asoc. de propr. iar astazi cand am ... (vezi toată discuția)