Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general pierdere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

pierdere

Situatia la 31 dec 2009 este pierdere. In acest caz, sunt deductibile chelt cu donatiile si sponsorizarile?
Calculul trebuie facut chiar daca este pierdere, ma ajutati cu un sfat?
Valoarea neamortizata dintr-o imobilizare vanduta sau casata era nedeductibila in 2009, nu?
Fie ca este pierdere, fie ca este profit, chelt cu sponsorizarile si donatiile sun nedeductibile fiscal. Daca este profit (si impozit de plata), ele se scad din impozitul pe profit la nivelul val celei mai mici intre 3 la mie din CA si 20% din impozitul pe profit.
Val neamortizata in cazul vinzarii este deductibila fiscal, daca vinzarea este facuta la pretul pietei. Pt casarea inainte de termen este nedeductibila.
Atentie, pt casarea inainte de termen trebuie facuta ajustarea tva dedus cf art 149 sau 161 din CF.