Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii !!!!!Retineri din salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

!!!!!Retineri din salariu

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: angajatorul doreste sa faca retinere din salariu mai multor persoane din firma - depasire plafon telefon. Este legal si normal sa se faca aceasta retinere pe stat. Va rog sa ma ajutati!!!:(
da
Temei legal :
norme
78. Angajatorul stabileşte partea corespunzătoare din convorbirile telefonice reprezentând folosinţa în scop personal, care reprezintă avantaj impozabil, în condiţiile art. 55 alin. (3) din Codul fiscal, şi se va impozita prin cumulare cu veniturile salariale ale lunii în care salariatul primeşte acest avantaj. În acest scop angajatorul stabileşte limita convorbirilor telefonice aferente sarcinilor de serviciu pentru fiecare post telefonic, urmând ca ceea ce depăşeşte această limită să fie considerat avantaj în natură, în situaţia în care salariatului în cauză nu i s-a imputat costul convorbirilor respective.