Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale PFA sau SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

PFA sau SRL

Buna ziua,

Am deja un SRL si as dori sa imi fac si un PFA (persoana fizica autorizata). As avea cateva intrebari:
1. In privinta raspunderii in fata legii, in cazul PFA, persoana fizica din spatele PFA are o raspundere mai mare (decat in cazul in care este asociat al unui SRL) in cazul in care sunt datorii/neplati fata de stat sau alte institutii ?
2. Pot aparea probleme (sunt diferente fata de SRL ?) la semnarea unor contracte cu firme din afara RO ?
3. Care sunt dezavantajele si avantajele unui PFA fata de SRL ?

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile dvs.
Mihai Dragomir

salut Mihai

In primul rand...de ce vrei sa-ti faci un PFA....urmaresti ceva avantaje...si care crezi ca ar fi acestea...
Ar fi prea multe de discutat ... in legatura cu intrebarile tale

1.La PFA , persoana fizica raspunde cu toate bunurile sale.....si pot fi urmarite toate bunurile sale
Pe cand la SRL se raspunde in limita patrimoniului societatii... asociatul e protejat....cu mici exceptiii care implica raspundere penala

2 . Nu sunt diferente in ceea ce priveste eventuale contracte...dar in strainatate , sunt mai cautate relatiiile cu societatile decat cu PFA... pt ca se presupune ca firmele ofera mai multa siguranta si seriozitate....

3. in ceea ce priveste asemanarile si deosebirile...te rog fi mai concret.... fiecare isi avantajele lor...depinde ce vrei sa faci
Multumesc pentru raspunsul prompt.

Singurul avantaj care ma atrage este acela ca PFA imi permite sa scot bani din contul "firmei" fara sa am nevoie de facturi. Pe langa acest avantaj ar fi si acela ca platesti mai putin la stat. De ex, pt microintreprindere, platesti 16% pe dividende si 2% pe venituri. La PFA am inteles ca platesti doar 16% pe profit si nimic altceva ? In al doilea rand, daca la microintreprindere depasesti 100.000 de euro venit, devii automat platitor de impozit pe profit, ceea ce este foarte dezavantajos in cazul in care nu ai cheltuieli (cazul meu).
Momentan inclin catre o microintreprindere in speranta absurda ca nu o sa depasesc pragul de 100.000 pentru ca prefer sa nu il depasesc decat sa platesc la stat 32%.
Alte metode de a scoate LEGAL bani din firma nu am gasit din pacate, fara sa platesc 51% la stat ca in cazul cartii de munca. Nu exista nici o solutie prin care sa pot scoate bani din firma legal, fara sa platesc exagerat la stat ? Nu exista nici un tip de contract (ca in cazul SA) prin care sa trebuiasca sa platesc numai 16% pentru banii scosi ca si salariu ? Pot face un contract pe drepturi de autor, catre mine, ca unic asociat ???

Va multumesc si astept in continuare sfaturile dvs. Merita PFA sau mai bine SRL ?
Mihai

La PFA mai exista posibilitatea sa platesti chiar o suma fixa ca si impozit, indiferent de incasari, dar asta in functie de activitatea pe care o desfasori ....si nu neaparat un procent...Este intr-adevar un avantaj urias....
Nu stiu exact, care sunt acele activitati ....si modalitatea de trecere la un astfel de impozit fix , dar merita sa intrebi la Finante
Insa la PFA nu poti sa faci angajari..... si ce faci in situatia cand chiar ai nevoie de angajati?

La SRL cand vezi ca tinzi sa depasesti pragul de 100.000 mai infiintezi un SRL si imparti activitatile,...cand pe una cand pe alta...iar in ceea ce priveste impozitul un contabil bun gaseste variante de a - l reduce

Parerea mea : ca nu strica sa ai si una si alta...sa lucrezi alternativ in functie de conjunctura...

La asta nu ma gandisem. Este o idee foarte buna.
Poti infiinta firma si PFA pe acelasi sediu? Adica EXACT acelasi sediu ?

Multumesc mult.
DA ...ambele pot avea sediul in acelasi loc .....nu este nici o problema
La SRL-uri exista intr-o vreme o astfel de interdictie...dar acum s-au mai linistit apele
Ma bucur ca ti-am fost de folos... si vezi cu Finantele si cu impozitul ala fix ,....cum sta treaba..... ca o vad o treaba chiar buna
Bafta multa
Pa...pa...