Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire cu forta?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire cu forta?

buna seara!
acum o luna tatal meu a murit,mama traieste,suntem 5 frati.ce as putea face daca eu nu doresc nici un fel de mostenire nici de pe tata,nici de pe mama?daca cumva voi fi citata si nu ma voi prezenta,se poate sa fiu amendata?va multumesc!
Puteti merge la notar si da o declaratie de renuntare la mostenire, care va fi mentionata intr-un registru special de renuntari la succesiune.

Pentru mama nu puteti face nicio renuntare cat timp este in viata.
la mostenirea tatalui puteti sa renuntati, aratand ca nu va intereseaza nimic din respectiva succesiune.

la succesiunea de pe urma mamei, nefiind inca deschisa, nu veti putea renunta pana la momentul decesului acesteia.

mentionez ca chiar daca tatal meu a murit ,nu a deschis nimeni inca succesiunea dupa el.mentionez ca eu nu locuiesc in acelasi judet cu mama.as putea sa merg la un notar din localitatea mea sa fac o astfel de declaratie?sau trebuie sa ma duc in loc mamei mele?iar daca voi face aceasta declaratie,trebuie sa o anunt eu si pe mama de decizia pe care am luat-o?va multumesc foarte mult!
Declaratia o puteti da la orice notariat si o copie a acesteia va ajunge la registrul mentionat mai sus. Nu este necesar sa anuntati pe nimeni ca declaratia sa fie valabila, puteti sa o tineti "secreta" si se va afla de aceasta in momentul dezbaterii mostenirii.

Atentie - declaratia este irevocabila daca mostenirea este accepata de catre restul mostenitorilor.

Daca vreti ca acesta renuntare a dvs sa profite cuiva nu aceasta este modalitatea, pentru ca prin aceasta renuntare se considera ca nu ati fost niciodata mostenitor.

Puteti sa renuntati la partea dvs in favoarea altui mostenitor. (dar mai intai sa va interesati sa nu existe credite neachitate sau orice fel de datorii mai mari decat cota dvs)
Nu puteti sa renuntati in favoarea altui mostenitor, daca renuntati renuntarea dumneavoastra le va profita tuturor. Daca doriti ca partea dumneavoastra sa revine unui mostentor anume trebuie sa acceptati mostenirea si ulterior sa ii donati cota respectiva. In ceea ce priveste succesiunea nedeschisa a mamei la aceasta nu aveti nici o posibilitate de a renunta mai inainte de moartea acesteia.