Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea mostenirii

Buna ziua. Au trecut 8 ani de la decesul tatalui.Am dori sa aflam cum putem rezolva onorabil dorinta mamei: Suntem doua surori, iar mama doreste ca una dintre acestea sa ramana in apartamentul parintesc.Toata averea este compusa dintr-un apartament 3 camere + garaj in oras si o casa la tara + 250m2 teren.Nu sunt neintelegeri intre mostenitori deocamdata si de aceea, dorim ca prin aceasta dezbatere de mostenire sa fie convenabila si pe placul tuturor. Multumesc
Puteti face o dezbatere succesorala notariala daca exista intelegere intre mostenitori.;)
Mergeti la notar deschideti succesiunea si totodata faceti partaj voluntar.
Faptul ca ati depasit 2 ani de la decesul defunctului veti plati la stat, in plus fata de taxele notariale, 2% din masa partajabila.
Buna ziua !
Daca, asa cum spunti, nu sunt neintelegeri, puteti dezbate mostenirea defunctului in fata notarului. In acest sens, va prezentati cu sora si mama la notar, avaand asupra dumneavoastra certificatele de nastere, actele de identitate, actul de deces al tatalui si actele de proprietate ale bunurilor imobile.
Cu stima !
buna ziua .
daca toti succesorii sunt de acord, va puteti adresa unui notariat in vederea dezbaterii succesiunii .
dupa stabilirea cotelor parti ce se cuvin fiecarui copartas , se poate realiza respectiv un partaj voluntar , prin care succesorii care doresc isi pot ceda cota parte din succesiunea unuia dintre succesori .
altfel spus, una din cele doua surori si mama vor ceda in favoarea celeilalte surori/fiice dreptul lor din mostenire .

iar in ce priveste jumatatea din imobil care este a mamei dvs., si care nu intra in masa succesorala, mama dvs. poate face act de intretinere cu fiica care doreste, respectiv careia i se doneaza cotele parti din succesiunea de pe urma defunctului, devenind astfel unic proprietar .
sau ii poate face acte celeilalte fiice, pt. ca amandoua fiicele sa fie coproprietare .