Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa succesiune

am o problema in ceea ce priveste taxa de succesiune. Unul dintre mostenitori nu isi da acordul pentru initierea taxei de succesiune.Avem nevoie de aceasta taxa pentru a vinde un pamant ce a apartinut tatalui meu care a decedat. In viata este doar mama mea si cele trei surori ale mele. Ce putem face pentru initierea taxei si cat i se cuvine mamei mele din totalul averii si cat copiilor? Va rog sa imi raspunde-ti cat de repede este posibil.
Initierea taxei de succesiune? Nu am auzit in viata mea de aceasta procedura!
Dumneavoastra doriti pesemne sa va referiti la deschiderea si dezbaterea succesiunii si eliberarea certificatelor de mostenitor!
Masa succesorala se va imparti astfel:
--mama dvs ia 1/4 din partea tatalui , adica 1/8 , plus jumatatea care i se cuvine de drept , deci va avea in total 5/8
--cele trei fiice iau 3/4 din jumatatea tatalui adica 3/8 in total , fiecareia dintre ele revenindu-i o cota de 1/8
Taxele notariale pentru succesiune se calculeaza in functie de valoarea masei succesorale (in acest caz se tine cont de localizarea terenului , suprafata , etc) . Mergeti la un notar public si va va calcula cu exactitate.
SUCCES!
B-)
buna dimineata .
va referiti probabil la faptul ca, unul dintre mostenitori nu este de acord cu deschiderea succesiunii dupa tatal dvs .
chiar daca un erede se opune, ceilalti ( este suficient sa se prezinte si un singur succesor ) se pot prezenta la notar in vederea dezbaterii succesiunii, urmand ca toti succesorii sa fie citati la termenul stabilit de catre notar pt dezbaterea succesiunii .
nu uitati de acceptarea succesiunii in termenul legal de 6 luni de la decesul defunctului .