Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... reziliere contract telefonie mobila
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

reziliere contract telefonie mobila

am un abonament la [EDITAT] si as vrea sa renunt la el in baza legi care tocmai sa dat am sunat la dansi si miau zis ca trebuie sa platesc suma de 150 euro ca legea nu se aplica si in cazul in care esti abonat.va multumesc anticipat. ROG UN SFAT
ContSters20980, utilizator
BX a scris:

Router-ul vi l-au inchiriat si este proprietatea lor sau vi l-au vandut la pret redus ?

Asta scrie:
The equipments (router, modem) remain in Romtelecom property, following that the customer returns them by end of contractual period. The customer has the usage right during the contract term.
Inseamna ca este in chirie. Inseamna ca ar trebui sa platesc doar taxele care nu le-am platit ca "oferta" cica? Adica taxa de instalare (n-au instalat nimic, ca exista deja linia telefonica unde m-am mutat eu, si doar au dat drumul la serviciu) si ce-o mai fi?
Am inteles....pai normal ca exista prevederi...in toate contractele exista prevederi privind incetarea contractului inainte de termen.....
Tot o problema asematoare am si eu.
Am un abonament de tel mobila incheiat la vremea respectiva pe 2 ani.
Mi-au oferit niste tarife reduse atunci si multe minute.
Acum as vrea sa micsorez abonamentul pt un nr de minute pe care chiar le folosesc si implicit si un cost mai mic.
Am sunat la ei si mi-au spus ca pret de acei 2 ani nu pot modifica contractul, dar imi pot face alt tip de abonament.
Cum vine asta?
Se aplica legea asta si in cazul meu?
Razorel a scris:

BX a scris:

Router-ul vi l-au inchiriat si este proprietatea lor sau vi l-au vandut la pret redus ?

Asta scrie:
The equipments (router, modem) remain in Romtelecom property, following that the customer returns them by end of contractual period. The customer has the usage right during the contract term.
Inseamna ca este in chirie. Inseamna ca ar trebui sa platesc doar taxele care nu le-am platit ca "oferta" cica? Adica taxa de instalare (n-au instalat nimic, ca exista deja linia telefonica unde m-am mutat eu, si doar au dat drumul la serviciu) si ce-o mai fi?

Am avut si eu abonament pentru internet mobil de la ei.
Ca sa reziliez contractul fara despagubiri am folosit urmatorul artificiu:
Exista in contract un articol care spune ca daca nu-ti pot furniza serviciul la adresa la care eventual te muti poti rezilia contractul fara despagubiri.
Ce am facut:
- le-am scris un mail in care ma interesam de acoperirea dintr-o anumita localitate
- am facut un contract de inchiriere locuinta cu cineva din localitatea respectiva
- am reziliat contractul

In prima faza mi-au facut o facut o factura cu despagubiri (~ 400 Ron). Le-am facut o notificare in care le-am cerut anularea facturii pe baza articolului din contract si a argumentelor de mai sus. Notificarea am dus-o la sediul lor si am luat nr de inregistrare si stampila.
Ulterior am primit factura cu minus si am scapat de contractul ala.

Fiecare contract are clauze de reziliere in diferite forme, iar noi nu trebuie decat sa le interpretam in folosul nostru.

Felicitari omuciclam!
Am sunat la o companie unde viitorul suna...raspunsul a fost ca tre sa imparta suma pretinsa anterior ca taxa fixa de reziliere la numarul de luni ca sa le dau "justa despagubire"(desi matematic ceva X zero=o). Asta dupa 9 ani de abonament si fara sa beneficiez de nici un telefon. Basca la ora actuala abonamentu' meu de de toata rusinea. Ce ramane de facut?.. Notificare de reziliere->reziliere( ca nu-mi ingradeste nimeni asta)-> imi vine o factura babana de plata ->tre sa platesc factura ca altfel platesc penalizari de-mi vine rau. AAAAAAAAAAAAAAA ..era sa uit...pot sa ma adresez justitiei =))) asta ca si cum am bani de avocati si nervi...si ca si cum as castiga. Pana la urma prostia asta de modificare a legii este data ca sa-mi zica faptul ca pot renunta la un contract, ca si cum anterior nu as fi putut??? Cata bataie de joc!
blueblue, utilizator