Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... CLAUZE ABUZIVE IN CONTRACT ABONAMENT TELEFONIE
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

CLAUZE ABUZIVE IN CONTRACT ABONAMENT TELEFONIE

stimati colegi,
am urmatoarea situatie :
persoana juridica are contract abonament cu firma de telefonie pentru un nr de 100 numere si dorim rezilierea contractului si schimbarea furnizorului de servicii de telefonie ,
in contract clauza de despagubiri zprevede ca daca cer incetarea unilateral, inainte de termen, ma obliga sa platesc : taxa fixa / sim reziliat + contravaloarea abonamentului calculata pana la finele contractului.
legea 161/2010 (1) Sunt considerate clauze abuzive acele prevederi contractuale care:

j) restrâng sau anulează dreptul consumatorului de a denunţa sau de a rezilia unilateral contractul, în cazurile în care:

- comerciantul a modificat unilateral clauzele prevăzute la lit. e);

- comerciantul nu şi-a îndeplinit obligaţiile contractuale;

- comerciantul a impus consumatorului, prin contract, clauze referitoare la plata unei sume fixe în cazul denunţării unilaterale;

deci legea ma scuteste de plata sumelor fixe pt fiecare sim reziliat dearece in contract se face mentiune de un tarif fix / per sim .
dar cu abonamentul cum ramane?
nu ma pot agata de aceeasi lege pt a fi scutita de plata abonamentului?

multumesc.

Ati pus carul in fata boilor, cum se spune.
Legea va scuteste de plata sumelor fixe pentru fiecare sim, pentru ca acele sim-uri sunt obtinute in baza unui abonament.
Acel abonament este obtinut in baza unui contract, iar prevederile Legii 161/2010 se refera tocmai la clauzele abuzive dintr-un contract.
Reziliati contractul cu sim-uri cu tot fara alte cheltuieli suplimentare.
Marcel Mihalache, Avocat
multumesc frumos, astept si alte opinii.
In cazul d-voastra. dispoztiile legii 161/2010 au efect si asupra impunerii obligatiei de plata a abonamentului.
Cu alte cuvinte asa cum spunea si colegul procmarci, denuntati unilateral contractul cu sim-urile si abonamentul fara a fi obligata la plata respectivelor sume fixe(atat simuri cat si abonament).
=D> oke multumesc frumos pentru raspunsuri.
Temeiul juridic despre se care face vorbire, legea 161/2010 se aplica intr-adevar, dar consumatorilor-persoane fizice si nu persoanelor juridice.

S-a discutat despre acest aspect si aici:

www.avocatnet.ro/content/for...

Va trebui sa studiati atent clauzele contractuale si sa gasiti o alta modalitate de abordare a problemei, atat in ceea ce priveste taxa de reziliere cat si eventualele daune-interese.