Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... de la contractual la functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

de la contractual la functionar public

Sunt angajata unei primarii din anul 2007 in functia contractuala de executie de referent cu studii medii, in anul 2008 dupa apsolvirea studiilor superioare(4 ani) am fost incadrata in functia de referent de specialitate grad profesional III, gradatia III.
Am fost anuntata ca, deoarece ANFP-ul nu aproba statul de functii in forma actuala, doua posturi vor fi transformate din contractuale in functionari publici, unul din ele fiind postul pe care sunt incadrata.De asemenea am fost anuntata ca imi va scadea salariul cu peste 100 de ron. Este corect?:stunned:
Salariul va fi stabilit in conformitate cu clasa si gradul profesional al functiei pe care se face incadrarea, cat mai aproape de salariul avut in prezent. Daca nici macar salariul aferent treptei intai de salarizare nu se apropie de salariul dvs, actual...asta e.#-o