Buna ziua.
Am o nelamurire si va cer ajutorul pentru urmatoarea problema:
la trimestrul 1 pentru soc.X impozitul pe profit datorat este 0 (profit realizat mai mic decat pierderea de recuperat) dar sunt obligat sa declar si sa platesc minimul 2150 lei; la trimestrul 2 impozitul pe profit calculat este de 880 lei.
Eu cum declar impozitul pe declaratia 100 la trim II? Declar la pozitia 1.datorat :880 lei si la 1.1. minim 2150 lei sau declar la poz 1. datorat 0 lei si minim 2150 lei ??? Cum este corect ?#-o
declarati doar impozitul minim pentru ca doar acea suma se va "incarca" si in evidenta fiscala si acea suma va fi achitata .
Impozitul rezultat din calcul , in acest caz are doar rol de comparatie .Nu se declara si nu se achita .
Si in situatia in care la trim1 am avut impozit profit 0 lei si am declarat si platit minim 2150 lei, si la trim 2 imi iese impozit profit calculat cumulat 3000 lei , eu practic declar pe 100 la datorat 3000-2150 =850 lei .
Compar 850 lei cu minimul 2150 si platesc minim, si declar in 100 la pozitia 1. 850 lei si la pozitia 1.1 2150 lei
Tin cont de minimul din trimestrul I . Este corect?
Webinar: Fiscalitate și digitalizare în 2025. Ce știm și ce urmează?
ACCA, cea mai mare asociație internațională în domeniul financiar-contabil, vă invită să participați la un eveniment gratuit destinat profesioniștilor care doresc să afle cele mai recente noutăți legate de sistemul fiscal din România.
În cadrul webinarului, care va avea loc pe 26 februarie la ora 10:00, Delia Cataramă, Tax Partner Viboal FindEx, va aborda principalele modificări fiscale aplicabile în 2025 companiilor, cu focus pe impactul asupra profitabilității și cash-flow-ului acestora.