Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit - calcul trim 4 ??
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit - calcul trim 4 ??

#-o Cred ca gandesc prea mult si nu mai stiu sa scriu cifrele . Cazul meu este urmatorul: Societatea mea ,in trim 1 a avut imp.profit 0,in trim 2 am declarat imp. minim 1433 lei,in trim 3 a avut imp.profit 15000 lei-deci la 9 luni a fost un imp.pe profit de 16433 lei.La sf.an 2009(cumulat)realizeaza un imp. pe profit de 12000lei.
Intrebare: ce inregistrez in contabilitate ? 691 =441 sau
cum scriu decl.100 la decembrie 2009.
multumesc mult :-/

=
adica acum inteleg ca aveti pierdere? pe trim IV?
daca aveti pierdere se plateste si se scrie impozitul forfetar conform cifrei de afacere de pe anul 2008, cred 2150 daca in trim II ati avut 1433
daca aveti profit si impozitul depaseste pe cel forfetar se scrie si se plateste cel datorat
cristiana ionescu a scris:

#-o Cred ca gandesc prea mult si nu mai stiu sa scriu cifrele . Cazul meu este urmatorul: Societatea mea ,in trim 1 a avut imp.profit 0,in trim 2 am declarat imp. minim 1433 lei,in trim 3 a avut imp.profit 15000 lei-deci la 9 luni a fost un imp.pe profit de 16433 lei.La sf.an 2009(cumulat)realizeaza un imp. pe profit de 12000lei.
Intrebare: ce inregistrez in contabilitate ? 691 =441 sau
cum scriu decl.100 la decembrie 2009.
multumesc mult :-/

691 = 441/impozit profit -3000
691 = 441/impozit minim 2150

Norme metodologice pct. 11^3 cu referire la art. 18 din Codul Fiscal (am inlocuit cu cifrele pe care le-ati postat):

O societate comercială înregistrează pierdere fiscală la sfârşitul trimestrului I şi al II-lea. Pentru încadrarea în prevederile art. 18 alin. (2) contribuabilul ia în calcul veniturile totale înregistrate la 31 decembrie 2008, determinând un impozit minim în valoare de 8.600 lei, corespunzător tranşei de venituri totale anuale în sumă de 500.000 lei. Pentru perioada 1 mai 2009-30 iunie 2009 din trimestrul al II-lea impozitul minim se calculează în mod corespunzător prin împărţirea impozitului minim anual la 12 luni şi înmulţit cu 2 (lunile mai şi iunie), astfel: (8.600/12) x 2 = 1.433 lei. Prin urmare, pentru trimestrul al II-lea societatea datorează impozitul minim în sumă de 1.433 lei.
Impozitul pe profit cumulat de la începutul anului este în sumă de 16.433 lei. Pentru determinarea impozitului datorat pentru trimestrul al III-lea se efectuează următorul calcul: 16.433 - 1.433 = 15.000 lei.
Se compară impozitul pe profit aferent trimestrului al III-lea, în sumă de 15.000 lei, cu impozitul minim aferent acestei perioade: (8.600/12) x 3 = 2.150 lei şi se datorează impozitul pe profit.
La închiderea exerciţiului financiar 2009, contribuabilul înregistrează o diminuare a profitului, ajungand la un impozit anual cumulat de 12.000 lei. Prin urmare, pentru trimestrul al IV-lea datorează impozit minim în sumă de 2.150 lei (cu termen de plata 25.02.2010, pentru ca banuiesc ca preferati sa finalizati inchiderea anului pana la acea data). În acest caz, impozitul pe profit de recuperat reprezintă diferenta dintre impozitul aferent profitului inregistrat la 31.12.2009 si impozitul pe profit platit (15.000 - 12.000 = 3000).

Ana Muntianu, Consultant fiscal
cristiana ionescu a scris:

#-o Cred ca gandesc prea mult si nu mai stiu sa scriu cifrele . Cazul meu este urmatorul: Societatea mea ,in trim 1 a avut imp.profit 0,in trim 2 am declarat imp. minim 1433 lei,in trim 3 a avut imp.profit 15000 lei-deci la 9 luni a fost un imp.pe profit de 16433 lei.La sf.an 2009(cumulat)realizeaza un imp. pe profit de 12000lei.
Intrebare: ce inregistrez in contabilitate ? 691 =441 sau
cum scriu decl.100 la decembrie 2009.
multumesc mult :-/
=

In declaratia 100 la decembrie 2009 trebuie sa treceti inca o data sumele de pe declaratia trim III daca nu definitivati inchiderea exercitiului 2009 pina in 25.02.2010 sau sa nu scrieti nimic daca o definitivati pina la acel termen.

In cel de-al doilea caz trebuie sa depuneti 101 pina la 25.02.2010. Aici intervine probabil intrebarea: cum intocmiti 101 in cazul dat de dvoastra.

Atentie deci la intocmirea declaratie 100 pt decembrie 2009.
multumesc frumos ,am inteles !:vishenka:
Calculul impozitului se face intotdeauna pe cumulat, iar dupa introducerea impozitului minim SI prin comparatie cu rezultatul aferent TRIMESTRULUI.
Deci, in trimestrul 4 - din calcul rezulta o diminuare a impozitului pe cumulat.
Inainte de Codul fiscal s-ar fi facut in contabilitate o inregistrare cu minus (stornare), iar in D100 s-ar fi trecut corespunzator aceeasi cifra (cu minus).
ACUM : D100 nu mai accepta sume negative, consecinta fiind ca trebuie trecut 0 (zero). In conditiile acestea, la compararea rezultatului aferent trimestrului (adica 0) cu impozitul minim rezulta impozitul minim > 0. In contabilitate se constituie impozitul minim.

ATENTIE ! daca pe TRIM.4 - SUMA DE DECLARAT = IMPOZIT MINIM
aceasta NU SE MAI TRECE in D100, INDIFERENT DE DATA DEFINITIVARII BILANTULUI.

Motivul : in D101 exista o rubrica separata (numai pentru impozitul minim) unde se declara impozitul pe trimestrul 4.