Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe profit - calcul trim 4 ??
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe profit - calcul trim 4 ??

#-o Cred ca gandesc prea mult si nu mai stiu sa scriu cifrele . Cazul meu este urmatorul: Societatea mea ,in trim 1 a avut imp.profit 0,in trim 2 am declarat imp. minim 1433 lei,in trim 3 a avut imp.profit 15000 lei-deci la 9 luni a fost un imp.pe profit de 16433 lei.La sf.an 2009(cumulat)realizeaza un imp. pe profit de 12000lei.
Intrebare: ce inregistrez in contabilitate ? 691 =441 sau
cum scriu decl.100 la decembrie 2009.
multumesc mult :-/

=
Problema este ca agentul economic chiar a platit (sau ma rog urmeaza sa mai plateasca) acesti bani.

Parerea mea este ca declaratia este cel mai mic rau. Problema este legislativa.

Mi se parea normal, ca in lege sa explice modul de calcul la nivelul trimestrului II si III, iar in trimestrul IV sa imi dea voie sa reglez.

eu nici nu am mai studiat in amanuntit legislatia si decl 101, fiind convins ca asa o sa se aplice, adica sa-ti dea voie sa reglezi in ultimul trimestru.

oricum nu este varianta finala a decl. 101 si poate dau un telefon colegei g. iordache :) sa modifice legislatia
danike a scris:

oricum nu este varianta finala a decl. 101 si poate dau un telefon colegei g. iordache :) sa modifice legislatia

S-ar putea ca telefonul sa sune "ocupat"... :)