avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... licenta la windows
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

licenta la windows

E pe user, pe calculator, pe firma, pe ce?
Cel mai recent răspuns: BX , utilizator 16:22, 27 Iulie 2010
pe un calculator sau pe mai multe
In functie de ce anume? Am inteles ca OEM (preinstalat), e pe calculator, si cand ala se duce, se duce si licenta cu el. Ma intereseaza restul posibilitatilor. Au un nume, pret, ceva cu care se pot distinge cu usurinta intre ele?
Ultima modificare: Joi, 22 Iulie 2010
w0lfshad3, utilizator
Licenta se acorda pe unitate PC.
La alea preinstalate nu 'se duce' nimic. Licenta este valida, daca a fost preinstalat de producatori oficiali (cum e la notebook-uri de exemplu).
Ce anumte vrei sa zici cu distingerea dupa pret ?
Fiecare sistem de operare vine in mai multe variante (cum ar fi home, pro, ultra, etc) ce au preturi diferite in functie de ce ofera.
Banuiesc ca licenta de Vista nu functioneaza pentru XP, fiind cronologic vorbind, un update.
sunt 2 tipuri de licente windows OEM si RETAIL....

OEM = NUMAI pe pc-ul respectiv este valabila licenta. Este interzis sa instalezi pe alt pc. Moare pc-ul = moare licenta (asta daca nu ai garantie pe pc iar firma de unde ai cumparat sistemul respectiv raspunde si de licenta)

Licenta OEM o poti cumpara si fara pc(tu ca persoana fizica) dar odata instalat pe pc-ul dorit tu raspunzi pt licenta. Si in al 2lea rand nu ai suport tehnic.

in link-ul mai jos gasesti mai multe detalii

[ link extern ]


RETAIL = cumperi licenta pentru ce pc vrei tu, cumperi alt pc poti sa pui licenta pe pc-ul nou ( dar inainte sa instalezi licenta pe noul sistem treb sa o stergi de pe vechiul sistem ) la licenta asta ai suport tehnic din partea microsoft

estras din EULA RETAIL

13. SOFTWARE TRANSFER. Internal. You may move the Software to a different Workstation Computer. After the transfer, you must completely remove the Software from the former Workstation Computer. Transfer to Third Party. The initial user of the Software may make a one-time permanent transfer of this EULA and Software to another end user, provided the initial user retains no copies of the Software. This transfer must include all of the Software (including all component parts, the media and printed materials, any upgrades, this EULA, and, if applicable, the Certificate of Authenticity). The transfer may not be an indirect transfer, such as a consignment. Prior to the transfer, the end user receiving the Software must agree to all the EULA terms.


in link-ul de mai jos gasesti detali despre RETAIL

[ link extern ]

ca pret licenta RETAIL este dublu fata de OEM

Nu pori sa faci downgrade de la Vista pe Xp dar invers poti, dar mai platesti niste banuti in plus

mai multe detali gasesti pe site-ul producatorlui!

Alte discuții în legătură

Licente software michelangelo michelangelo compania in care lucrez este o mica companie care apartine unei companii bulgaresti iar azi au venit cei de la politia economica sa verifice niste acte printre ... (vezi toată discuția)
Inchiriere jocuri consola eklipse eklipse Salut, Ma poate ajuta si pe mine cu raspunsul la intrebarea urmatoare: Am o firma care ar vrea sa inchirieze legal jocuri (originale) de consola. Este ... (vezi toată discuția)
Eroare instalare revisal hg nr. 500/2011 utc utc Buna ziua, In documente am atasat eroarea de la instalare a aplicatiei revisal HG 500/2011. Va rog, Cum remediez aceasta problema? Multumesc anticipat! (vezi toată discuția)