Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... conditie concesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

conditie concesiune

daca o curte este deja inchiriata, mai poate o terta persoana sa concesioneze o portiune din teren? am solicitat concesionarea unei portiuni pentru extindere constructie dar am aflat ca exista un contract de inchiriere pentru altcineva. este o curte nationalizata ,casa mea nu are nici o legatura cu legea 112, cel care a inchiriat este cumparator pe legea 112.
jon_ion, utilizator
se pare ca nu are nimeni nici un raspuns pentru mine!
Din moment ce titularul dreptului de proprietate (consiliul local) a transmis dreptul de folosinta prin contractul de inchiriere, nu vad cum ar putea incheia un contract de concesiune asupra aceluiasi bun inainte de expirarea perioadei de inchiriere. Ar putea eventual sa va dea terenul in concesiune, dar sa stipuleze un termen suspensiv - termen egal cu perioada care a mai ramas din contractul de inchiriere. Dupa trecerea acelei perioade, daca reusiti sa incheiati acum contractul in conditiile de mai sus, veti putea construi.

Altfel, veti putea incheia contractul si veti beneficia de efectele lui numai dupa ce expira inchirierea.

de fapt cine este adevaratul proprietar al acestor terenuri? primaria, prin consiliul local sau prin primar, afi, cine trebuie sa semneze in calitate de proprietar?
Proprietar este unitatea administrativ teritoriala - orasul sau comuna.

Hotararea privind concesionarea o ia consiliul local. Punerea in practica a hotararii o face primarul, el semneaza contractul de concesiune in limitele hotararii consiliului.