Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie apartament

In afara de parinti / sot / copii cine mai poate ataca actul de donatie?

Multumesc.
in timpul vietii donatorului,creditorii...dupa deces, mostenitorii.
gi-jane2, moderator
Multumesc gi_jane2.

In cazul de fata apartamentul nu este pus gir la nici un credit si taxele sunt la zi.
numai de mostenitori. daca decedatul are copil, acesta mosteneste cu sotul supravietuitor (daca exista)

cine si cui vrea sa doneze?
gi-jane2, moderator
Nepotul sorei ei.
orice creditor chirografar(care nu are o garantie , ipoteca), poate cere revocarea donatiei pritr-o actiune revocatorie (pauliana), intrucat ati urmarit ca prin donatie sa micsorati patrimoniul pt. a nu putea fi executat de catre creditor, afectand astfel derptul de gaj general al creditorilor chirografari.
Gabriel Trifu, Avocat