avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie apartament

In afara de parinti / sot / copii cine mai poate ataca actul de donatie?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Trifu , Avocat 17:58, 25 Iulie 2010
in timpul vietii donatorului,creditorii...dupa deces, mostenitorii.
Ultima modificare: Joi, 22 Iulie 2010
gi-jane2, moderator
Multumesc gi_jane2.

In cazul de fata apartamentul nu este pus gir la nici un credit si taxele sunt la zi.
numai de mostenitori. daca decedatul are copil, acesta mosteneste cu sotul supravietuitor (daca exista)

cine si cui vrea sa doneze?
Ultima modificare: Joi, 22 Iulie 2010
gi-jane2, moderator
Nepotul sorei ei.
orice creditor chirografar(care nu are o garantie , ipoteca), poate cere revocarea donatiei pritr-o actiune revocatorie (pauliana), intrucat ati urmarit ca prin donatie sa micsorati patrimoniul pt. a nu putea fi executat de catre creditor, afectand astfel derptul de gaj general al creditorilor chirografari.
Ultima modificare: Joi, 22 Iulie 2010
Gabriel Trifu, Avocat

Alte discuții în legătură

Poate fi atacata o donatie ? love_singh love_singh Poate fi atacata o donatie facuta de unchi catre un nepot in conditiile in care acesta mai are si alti frati? (vezi toată discuția)
Donatie imobil intre frati george_gg george_gg Buna ziua, In primul rand imi cer scuze daca intrebarea mea se mai repata, din ce am citit nu am gasit o speta la fel. Acum un an am cumparat un ... (vezi toată discuția)
Buna ziua . e vorba de o mostenire , un apartament . apartamentul ... unoarecare21 unoarecare21 Buna ziua . E vorba de o mostenire , un apartament . Apartamentul a fost pe numele a doua persoane sot - sotie(ambii decedati la ora actuala) . Cei doi soti au ... (vezi toată discuția)