Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la limita de varsta

Buna ziua. Sunt nascuta in 24 noiembrie 1956. Am 35 de ani de cotizare, din care 26 de ani de grupa a II-a. As dori sa stiu cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta. Va multumesc anticipat![
Ca date generale si potrivit actualei legislatii, un doamna nascuta in 1956 poate solicita pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 60 de ani; stagiul complet de cotizare este de 30 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 54 de ani, varsta standard de pensionare fiind redusa cu 6 ani pentru perioada lucrata in grupa II de munca.
Gabriela Pintea, Consilier juridic