avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare la limita de varsta

Buna ziua. Sunt nascuta in 24 noiembrie 1956. Am 35 de ani de cotizare, din care 26 de ani de grupa a II-a. As dori sa stiu cand pot iesi la pensie pentru limita de varsta. Va multumesc anticipat![
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 12:14, 23 Iulie 2010
Ca date generale si potrivit actualei legislatii, un doamna nascuta in 1956 poate solicita pensie pentru limita de varsta atunci cand va implini 60 de ani; stagiul complet de cotizare este de 30 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

Puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta atunci cand veti implini 54 de ani, varsta standard de pensionare fiind redusa cu 6 ani pentru perioada lucrata in grupa II de munca.
Ultima modificare: Vineri, 23 Iulie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot beneficia de pensie? ionut20 ionut20 Am varsta de 53 de ani si 6 luni cu o vechime totala de 31 de ani din care 14 ani la grupa a1 a de mina si 17 ani la grupa a 2 a,in ce an as putea sa ies la ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? Marius58 Marius58 Buna ziua! Tatal meu (n. 15.04.1956) lucreaza la o societate comerciala si a cotizat peste 35 de ani la Casa de Pensii, poate iesi anticipat la pensie? Ce ... (vezi toată discuția)
Pensie pt d-nul gheorghe bodo gabriella bodo gabriella buna ziua, ma numesc Gheorghe am 53 de ani impliniti, 39 ani vechime din care 10 ani grupa a 2-a. Cand pot pleca in pensie si de care anticipata sau ... (vezi toată discuția)