Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Alcoolemie 0.41
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Alcoolemie 0.41

Stie cineva sa-mi spuna, cat ar fi rezultatul probelor biologice, in cazul in care la etilotest a iesit 0.41?
multumesc!
Aproximativ dublu, in jur de 0,80.
Atentie, daca se depaseste 0,80 este infractiune, se pedepseste penal.
Marcel Mihalache, Avocat
Dumneata ce si cat ai baut? Ai mancat? Dupa cat timp te-ai urcat la volan?

Depinde de multe chestii, daca te-au oprit cand organismul asimila alcool sau il elimina.
nconstantinescu2003 a scris:

Stie cineva sa-mi spuna, cat ar fi rezultatul probelor biologice, in cazul in care la etilotest a iesit 0.41?
multumesc!

Probabil 0,86.
concentratia la etilotest (adica in aerul expirat) de 0.41 nu implica obligatoriu ca in sange a fost o valoare dubla (adica 0,82). ”etilotestul” este doar orientativ pt. polititst pt. a sti daca va duce conducatorul auto la recoltare de sange la spital. deci valoarea la etilotest este DOAR ORIENTATIVA SI NU ARE ALT ROL LA STABILIREA ALCOOLEMIEI (adica concentratia alcoolului in sange)!!!!!!!!!!!!!!.
daca de la oprirea in trafic de catre politist(sau de la ora accidentului) si pana la recoltarea primei probe de sange a trecut ceva timp (de ordinul zecilor de minute sau mai mult), atunci puteti cere recalcularea alcoolemiei din sange pe care ati avut-o in momentul accidentului, valoare ce va fi diferita de cea de la prima proba de sange. puteti consulta un expert medico-legal, multa bafta!!!
Inteleg ca in majoritatea cazurilor coeficientul este "aproximativ" dublu dar de obicei iese mai putin decat atat. 0,86 este mai mult decat dublu. este posibil?