Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plecare in strainatate cu copilul minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plecare in strainatate cu copilul minor

Buna,

In urma unui proces de divort custodia minorului a fost acordata mamei, tatal plateste pensie alimentara si are stabilit un program de vizitare de 2 week-enduri lunar.

Mama ar dori sa plece la munca in strainatate si sa ia minorul cu ea. Din ce am vazut pe site-ul politiei de frontiera, atata timp cat minorul i-a fost incredintat spre crestere, nu poate fi impiedicata sa-l scoata din tara.

Intrebarea ar fi: ce poate sa faca tatal intr-o astfel de situatie ca sa poata sa-si vada in continuare, regulat copilul? Mentionez ca minorul are 2 ani si exista riscul sa uite cum arata tatal daca nu se mai vad deloc o perioada de cateva luni.

Pe de alta parte, daca mama pleaca la munca si lasa copilul in tara in grija bunicilor, ar putea tatal sa atace hotararea de acordare a custodiei pe motiv ca minorul a fost abandonat pentru "un job mai bun"?

Puteti sa ma ajutati cu un raspuns?

Inca parerile sunt impartire..... in ceea ce priveste necesitatea acordului si celuilalt parinte, caruia nu i-a fost incredintat minorul, la iesirea din tara a minorului......
Cel mai bine sa intrebi direct la Politie..... sau la Politia de frontiera....cum sta treaba asta acum
Poti sa-ti vezi in continuare ...copilul...deplasandu-te la domicilil acestuia din strainatate.... :(...stiu cam greu
Sau, in situatia in care noile conditii in care urmeaza sa locuiasca copilul... noua situatie a mamei...starea copilului este in pericol...sa faci o cerere de reincredintare...desi...parerea mea la varsta lui la mama este cel mai bine
Pe de alta parte, daca mama pleaca la munca si lasa copilul in tara in grija bunicilor, ai putea din nou sa ceri reincredintarea lui
Inca ceva... site-urile nu sunt intotdeauna actualizate la zi , in conformitate cu reglemantarile legale.
Mai mult legile la noi se modifica foarte des...deci informatia direct de la sursa este cea mai buna
bafta
Buna ziua

- Numele meu este Florian Dumitru si am o mare rugaminte...
ex-sotia a plecat din tara cu copilul...
- Am fost casatoriti doi ani...(dar am trait impreuna cinci ani) in urma careia a rezultat un copil
pe nume Patrick... (in varsta de doi ani si opt luni).
- In urma divortului de comun acord, costodia copilului apartine
mamei.
- A plecat initial in Marea Britanie dupa care in Canada...
- Ma puteti ajuta cu niste raspunsuri va rog...
- Cum este posibil sa poata iesi din comunitate (dupa cate stiu eu, in cumunitate poate iesi cu copilul) dar afara din comunitate fara semnatura mea, este posibil ?si daca da este vreo lege unde sa spuna acest lucru clar... ???
- Ce pot face ?... nu doresc decat sa imi pot vedea copilul !
- Sau daca stiti pe cineva care ar putea sa ma ajute... v-as ruga foarte mult
sa ma puneti in legatura cu aceea persoana

De asemenea platesc pensia alimentara si am un program de vazut copilul ( doua weekenduri pe luna)...

Multumesc mult