avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general completare registru casa in valuta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

completare registru casa in valuta

Am o factura in valuta de 100 euro + 19 euro TVA (cand era TVA-ul 19%....)
In registrul de casa in valuta se trece valoarea din factura fara TVA (100 euro) si cursul la data incasarii facturii)?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 18:52, 27 Iulie 2010
in registrul de casa in valuta se trece suma in valuta .
Daca va referiti la inregistrarea contabila a incasarii ,aceasta se face la cursul din data incasarii , iar diferenta de curs intre data emiterii facturii si data incasarii ei este venit sau ch. financiara , dupa caz.
Dar parca aveati un pfa , nu-i asa ?
sunt titular de I.I.
Am un registru de incasari si plati, un registru de casa in valuta, jurnal de vanzari si de cumparari (pt.TVA).
Am o factura din iunie de 100 euro + 19 euro TVA.
Cursul la data emiterii facturii = 4,2 si cursul la data incasarii = 4,1.
Ce sume trec in documentele enumerate? mai trebuie completate si alte documente?
Multumesc!
In registrul de casa se trec valorile totale efectiv incasate sau platite (inclusiv TVA).
In registrul jurnal de incasari si plati se trec, intradevar, valorile fara TVA. Daca aveti operatiuni in alta valuta se face un registru de casa separat care cuprinde atat valorile in valuta cat si cele in lei la cursul zilei.
am intrebat asta pt. a sti exact cum fac declaratia 300: tva-ul in lei il calculez la cursul din ziua intocmirii facturii, iar la "valoare" ar trebui sa utilizez acelasi curs pt. ca sa iasa procentul de 19% (pt.iunie). Apoi, ca incasare in reg.jurnal de inc.si plati se trece valoarea obtinuta cu cursul de la data incasarii. Corect?
da, corect :)

Alte discuții în legătură

Registru casa in valuta cristian_conea cristian_conea Sumele care se trec in Registrul de casa in valuta sunt cu sau fara TVA? (vezi toată discuția)
Calcul tva in euro cristian_conea cristian_conea 1. Pt.o factura de 75 euro, TVA-ul este 14,25 euro si totalul cu TVA 89,25 euro. Se poate face rotunjirea pe factura (TVA 14 si total 89)? Sau ramane cu 2 ... (vezi toată discuția)
Buna ziu borsosannamaria borsosannamaria Ma numesc Anamaria si sunt din judetul arad.Avem o intreprindere familiara.As dori sa aflu de la dumneavoastra ce acte sunt necseare pentru stabilirea ... (vezi toată discuția)