Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... anulare declaratie notariala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

anulare declaratie notariala

Am fost casatorita timp de 7 ani. Am divortat in 2007. In 2004 am obtinut prin ANL o locuinta, eu fiind titular de contract. La divort fostul meu sot m-a amenintat in repetate randuri sa-i cedez lui imobilul. Exista o sesizare in acest sens si la politie. Am facut o declaratie notariala in care imi cedam dreptul de proprietar in favoarea lui. Totusi la ANL este el titular de contract dar suntem si noi trecuti in contract, eu si fiul meu. Eu stau la parintii mei si vreau sa ma mut in locuinta ANL dar nu-mi da voie. Am cerut in instanta reintegrarea mea in spatiu dar tot nu am reusit. Tinand cont ca fiul nostru are grad de handicap grav si are dreptul de a locui acolo, aparandu-l legea 448, ce pot sa fac. Unde sa mai merg si ce sa fac
In urma divortului cui i-a fost atribuit imobilul la care faceti referire? Daca sotului , atunci nu aveti ce sa faceti!B-)
nu i-a fost atribuit nimanui. Divortul s-a pronuntat in 2008 de comun acord iar partajul il facem abea acum. In partaj cer instantei reintegrarea mea in spatiu. Nu exista inca o hotarare judecatoreasca. este o locuinta ANL un contract de inchiriere. Acum el este titular de contract iar eu si fiul nostru figuram in contract ca fiind sotie si fiu.
Atunci aveti tot dreptul sa folositi acest apartament....luati un lacatus si intrati in casa! B-). Sotul (sau mai bine zis fostul sot) nu are ce sa va faca!
Succes!
Cris_79 a scris:

Am fost casatorita timp de 7 ani. Am divortat in 2007. In 2004 am obtinut prin ANL o locuinta, eu fiind titular de contract. La divort fostul meu sot m-a amenintat in repetate randuri sa-i cedez lui imobilul. Exista o sesizare in acest sens si la politie. Am facut o declaratie notariala in care imi cedam dreptul de proprietar in favoarea lui. Totusi la ANL este el titular de contract dar suntem si noi trecuti in contract, eu si fiul meu. Eu stau la parintii mei si vreau sa ma mut in locuinta ANL dar nu-mi da voie. Am cerut in instanta reintegrarea mea in spatiu dar tot nu am reusit. Tinand cont ca fiul nostru are grad de handicap grav si are dreptul de a locui acolo, aparandu-l legea 448, ce pot sa fac. Unde sa mai merg si ce sa fac

adica erati titulara de contract, sotul v-a presat, amenintat, ati dat declaratie la notar si acum el e titular al contractului de inchiriere?cum asa ? :O totusi, ce declaratie ati dat?
mergeti si la cei de la ANL,adica la proprietar, poate pot sa va ajute. cf contractului, aveti dreptul sa locuiti acolo.