Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... raspuns instanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

raspuns instanta

In 24.06.2010 am avut ultimul termen intr-un proces privind pensia alimentara retroactiva. In termen de cate zile pot primi acasa hotararea instantei judecatoresti?Exista un termen limita?
Nu exista un astfel de termen. De regula o hotarare este redactata si comunicata in termen de 30 -45 de zile. La unele judecatorii, mai putin aglomerate, termenul este mai scurt...
~ Conținut șters la cerere ~
Solutia pronuntata de catre instanta o puteti afla fie de la arhiva instantei , fie de pe portalul instantei.
Hotararile civile se redacteaza in 30 de zile dupa care se comunica, insa de cele mai multe ori acest termen este depasit.
Daca acest termen este depasit puteti formula o cerere pentru urgentarea redactarii hotararii.
Nu exista nu termen limita stabilit de lege pentru comunicarea unei hotarari.