Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare decizie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare decizie

Buna ziua!

Pe data de 27 OCTOMBRIE s-a dat solutia intr-un caz de majorare pensie alimentara (totul de acord comun, fara piedici), s-a afisat si pe net, insa nu a ajuns acasa. Aveti idee cand ar trebui sa ajunga acasa comunicarea? Nu exista un termen maxim?
Comunicarea se face dupa redactarea hotararii.

Legea prevede ca hotararea se redacteaza in maximum 30 de zile de la pronuntare, insa in practica se intampla adesea ca acest termen sa fie depasit.

Sunati la arhiva instantei si intrebati daca s-a redactat hotararea.
Am fost si nu s-a redactat... :-(

Ce pot face si care ar fi cel mai scurt timp in care as putea sa o am?
Formulati cerere ptr.urgentarea redactarii hotararii cu copie la CSM.
Ce inseamna CSM? si daca dupa ce depun cererea, exista vreo cale sa ridic de la ei, in loc sa mai astept posta?