avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare decizie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare decizie

Buna ziua!

Pe data de 27 OCTOMBRIE s-a dat solutia intr-un caz de majorare pensie alimentara (totul de acord comun, fara piedici), s-a afisat si pe net, insa nu a ajuns acasa. Aveti idee cand ar trebui sa ajunga acasa comunicarea? Nu exista un termen maxim?
Cel mai recent răspuns: Alina2011 , utilizator 15:55, 7 Decembrie 2016
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Comunicarea se face dupa redactarea hotararii.

Legea prevede ca hotararea se redacteaza in maximum 30 de zile de la pronuntare, insa in practica se intampla adesea ca acest termen sa fie depasit.

Sunati la arhiva instantei si intrebati daca s-a redactat hotararea.
Am fost si nu s-a redactat... :-(

Ce pot face si care ar fi cel mai scurt timp in care as putea sa o am?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Formulati cerere ptr.urgentarea redactarii hotararii cu copie la CSM.
Ce inseamna CSM? si daca dupa ce depun cererea, exista vreo cale sa ridic de la ei, in loc sa mai astept posta?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen redactare decizie irevocabila iccj geo-vem geo-vem Buna ziua,va rog cam in cat timp se redacteaza deciziile ICCJ irevocabile,din practica?respectiv se comunica acestea?ori cum pot intra in posesie?am pierdut la ... (vezi toată discuția)
Raspuns instanta hng hng In 24.06.2010 am avut ultimul termen intr-un proces privind pensia alimentara retroactiva. In termen de cate zile pot primi acasa hotararea instantei ... (vezi toată discuția)
Hotararea judecatoreasca mioaranoni mioaranoni Pe data de 27 octombrie 2009 am avut ultimul termen, in procesul meu de divort. S-a admis cererea noastra de divort pe cale amiabila si am plecat acasa. Dar nu ... (vezi toată discuția)