Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale facturi emise
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

facturi emise

doresc sa stiu care este raspunderea unei firme care emite facturi unor clienti care isi declara o firma si un cod fiscal care nu exista pt a putea arunca factura respectiva in veferea evaziunii fiscale....
Si eu as vrea sa stiu acelasi lucru...cunosc "societati" care arunca facturi emise de noi ! (nu personal...din auzite)

mc
ContSters109653, utilizator
Atata timp cat se pot dovedi: evaziune fiscala, fals, uz de fals, inselaciune.
Ce inseamna mai exact ca arunca facturile?
In functie de contractele incheiate cu societatile in cauza si de clauzele contractuale, emiterea facturii nu ii absolva de obligatia de a le achita.
De unde raspunderea contractuala inainte de toate.
Puteti face plângere împotriva făptuitorilor pentru infracţiunea de înşelăciune, prevăzută şi sancţionată de art. 215 C.pen, alin. 1, 3 şi 5 C.pen, ca si pentru infracţiunile prevăzute în Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale.
Daniel Coman, Avocat