avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 812 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale facturi emise
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

facturi emise

doresc sa stiu care este raspunderea unei firme care emite facturi unor clienti care isi declara o firma si un cod fiscal care nu exista pt a putea arunca factura respectiva in veferea evaziunii fiscale....
Cel mai recent răspuns: Daniel Coman , Avocat 22:09, 24 Iulie 2010
Si eu as vrea sa stiu acelasi lucru...cunosc "societati" care arunca facturi emise de noi ! (nu personal...din auzite)

mc
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Iulie 2010
ContSters109653, utilizator
Atata timp cat se pot dovedi: evaziune fiscala, fals, uz de fals, inselaciune.
Ce inseamna mai exact ca arunca facturile?
In functie de contractele incheiate cu societatile in cauza si de clauzele contractuale, emiterea facturii nu ii absolva de obligatia de a le achita.
De unde raspunderea contractuala inainte de toate.
Puteti face plângere împotriva făptuitorilor pentru infracţiunea de înşelăciune, prevăzută şi sancţionată de art. 215 C.pen, alin. 1, 3 şi 5 C.pen, ca si pentru infracţiunile prevăzute în Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Iulie 2010
Daniel Coman, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vânzare/cesiune firma as dori sa vând firma unui prieten însă ... Antik Antik Vânzare/cesiune firma As dori sa vând firma unui prieten însă acesta a fost în trecut condamnat pentru uz de fals și înșelăciune. Pedeapsa a ... (vezi toată discuția)
Mai pot infiinta un alt srl daca? glo glo am avut un srl si am vindut-o.vreau sa infiintez alta .mai pot? (vezi toată discuția)