Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale mai pot infiinta un alt srl daca?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

mai pot infiinta un alt srl daca?

am avut un srl si am vindut-o.vreau sa infiintez alta .mai pot?
evident ca da.
Daca nu te afli in vreunul din cazurile de nedemnitate prevazute de legea 31/1990 art. 6 al.2 poti sa infiintezi un SRL
Da, puteti!
- prevederile legale privind unele interdicţii pentru deţinerea şi exercitarea unor calităţi în societăţile comerciale, grupurile de interes economic, societăţile cooperative
􀂾 art. 6 alin.(2), art. 15314, şi art. 189 alin. (2) din Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările
ulterioare:
“(2) Nu pot fi fondatori, administratori, directori, membri ai directoratului sau ai consiliului de supraveghere,
reprezentanţi, comanditaţi, lichidatori persoanele care, potrivit legii, sunt incapabile sau care au fost condamnate pentru
gestiune frauduloasă, abuz de încredere, fals, uz de fals, înşelăciune, delapidare, mărturie mincinoasă, dare sau luare de mită,
precum şi pentru infracţiunile prevăzute la art. 143 - 145 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei sau pentru cele
prevăzute de prezenta lege. ”
􀂾 art. 120 alin. (3) şi (4) din Legea nr. 161/2003 cu modificările şi completările ulterioare, Cartea I, Titlul V:
“Nu pot fi fondatori, administratori, cenzori şi lichidatori persoanele care, potrivit legii, sunt incapabile sau care au
fost condamnate pentru gestiune frauduloasă, abuz de încredere, înşelăciune, delapidare, dare de mită, luare de mită, primire
de foloase necuvenite, trafic de influenţă, mărturie mincinoasă, fals, uz de fals, precum şi pentru infracţiunile prevăzute de
Legea nr. 31/1990, republicată, infracţiunile prevăzute de Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea şi combaterea evaziunii
fiscale şi infracţiunile de spălare a banilor prevăzute de Legea nr. 656/2002 pentru prevenirea şi sancţionarea spălării banilor,
cu modificările şi completările ulterioare”.
􀂾 art. 15, art. 46 alin. (1), art. 47 alin. (1), art. 57 alin. (6) din Legea nr. 1/2005:
“Nu pot fi membri fondatori, administratori şi cenzori persoanele care, potrivit legii, sunt incapabili sau au fost
condamnate prin hotărâre judecătorească definitivă pentru infracţiunile de corupţie, spălare de bani, evaziune fiscală, gestiune
frauduloasă, abuz de încredere, fals, uz de fals, înşelăciune, delapidare, mărturie mincinoasă, dare sau luare de mită, precum
şi pentru infracţiunile prevăzute de art. 112 – 116 din Legea nr. 1/2005”.
“Membrii consiliului de administraţie nu pot fi asociaţi, acţionari, administratori, directori executivi sau cenzori în
societăţile comerciale care au acelaşi obiect de activitate cu cel al societăţii cooperative”.
􀂾 art. 161 alin. (2) din Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare:
“(2) Nu pot fi cenzori, iar dacă au fost aleşi, decad din mandatul lor:
a) rudele sau afinii până la al patrulea grad inclusiv sau soţii administratorilor;
b) persoanele care primesc sub orice formă, pentru alte funcţii decât aceea de cenzor, un salariu sau o remuneraţie de la
administratori sau de la societate sau ai căror angajatori sunt în raporturi contractuale sau se află în concurenţă cu aceasta;
c) persoanele cărora le este interzisă funcţia de membru al consiliului de administraţie, respectiv al consiliului de
supraveghere şi directoratului, în temeiul art. 15314;
d) persoanele care, pe durata exercitării atribuţiilor conferite de această calitate, au atribuţii de control în cadrul
Ministerului Finanţelor Publice sau al altor instituţii publice, cu excepţia situaţiilor prevăzute expres de lege.”
􀂾 art. 57 alin. (6) din Legea nr. 1/2005:
“Nu pot fi cenzori, iar dacă au fost aleşi sunt decăzuţi din mandatul lor, persoanele care fac parte din consiliul de
administraţie, soţul, soţia, rudele şi afinii până la gradul al treilea inclusiv, precum şi persoanele cărora le este interzisă
funcţia de administrator potrivit prevederilor Legii nr. 1/2005”.
􀂾 art. 14 alin. (1) şi (2) din Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare:
- o persoană fizică sau juridică nu poate fi asociat unic decât într-o singură societate cu răspundere limitată;
- o societate cu răspundere limitată nu poate avea ca asociat unic o altă societate cu răspundere limitată, alcătuită
dintr-o singură persoană.
􀂾 art. 253 alin. (1) din Legea nr. 31/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare:
“Lichidatorii persoane fizice sau reprezentanţii permanenţi - persoane fizice ale societăţii lichidatoare - trebuie să fie
lichidatori autorizaţi, în condiţiile legii”.
􀂾 art. 3-9 şi art. 12 din Legea nr. 241/2005:
“Nu pot fi fondatori, administratori, directori sau reprezentanţi legali ai societăţii comerciale, iar dacă au fost alese,
sunt decăzute din drepturi, persoanele care au fost condamnate pentru infracţiunile prevăzute în prezenta lege”.