Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Este obligatorie semnarea de catre toti actionarii a ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Este obligatorie semnarea de catre toti actionarii a actului constitutiv actualizat la schimbarea formei juridice din SA in SRL?

Buna tuturor,
Printr-o hotarare extraordinara a actionarilor s-a hotarat cu majoritate de voturi schimbarea formei juridice a societatii, din SA in SRL si s-a imputernicit administratorul cu redactarea si inscrierea la Registrul Comertullui a actului constitutiv actualizat. S-a angajat in acest sens si un avocat. Cei de la Registrul Comertului cer semnarea actului constitutiv de catre toti fostii actionare, viitori asociati. Unul dintre actionari (0,8%) nu poate sa semneze actele, fiind plecat din tara, si refuza si sa se implice in rezolvarea acestei situatii.

As vrea sa stiu in ce masura refuzul de inscriere al Registrului Comertului este justificat, decizia de schimbare a formei juridice fiind luata cu o majoritate de 99,2%. Care este baza legala prin care ni se cere semnarea actului constitutiv actualizat de catre toti actionarii?
Lege este 31 / 1990 actualizata...o gasesti pe avocatnet

Refuzul celor de ORC este justificat...este nevoie de semnatura tuturor asociatilor pe actul constitutiv al SRL...cereti sa va trimita o procura prin care sa imputernicesca pe cineva sa semneze in locul lui

Sau luati legatura cu judecatorul delegat de la ORC...pt ca el da incheierea de admitere sau respingere a cererii voastre...si vedeti daca va accepta asa.... Functionarii de la ORC sunt tinuti sa faca ceea ce zice judecatorul

Buna tuturor,
Printr-o hotarare extraordinara a actionarilor s-a hotarat cu majoritate de voturi schimbarea formei juridice a societatii, din SA in SRL si s-a imputernicit administratorul cu redactarea si inscrierea la Registrul Comertullui a actului constitutiv actualizat. S-a angajat in acest sens si un avocat. Cei de la Registrul Comertului cer semnarea actului constitutiv de catre toti fostii actionare, viitori asociati. Unul dintre actionari (0,8%) nu poate sa semneze actele, fiind plecat din tara, si refuza si sa se implice in rezolvarea acestei situatii.

As vrea sa stiu in ce masura refuzul de inscriere al Registrului Comertului este justificat, decizia de schimbare a formei juridice fiind luata cu o majoritate de 99,2%. Care este baza legala prin care ni se cere semnarea actului constitutiv actualizat de catre toti actionarii?

Actul constitutiv trebuie sa fie semnat de catre toti actionarii nu are nici o importanta care este cota de actiuni detinuta de actionarul care nu a semnat. Daca decizia de modificare de la SA la SRL poate fi luata cu votul majoritatii, actul trebuie sa poarte semnatura tuturor actionarilor.

Legea privind societatile comerciale
(LSC - Legea societatilor comerciale)
nr. 31/1990 - actualizata iulie 2007

(6) Actul constitutiv se incheie sub semnatura privata, se semneaza de toti asociatii sau, in caz de subscriptie publica, de fondatori. Forma autentica a actului constitutiv este obligatorie atunci cand:
a) printre bunurile subscrise ca aport la capitalul social se afla un teren;
b) se constituie o societate in nume colectiv sau in comandita simpla;
c) societatea pe actiuni se constituie prin subscriptie publica.

(7) Actul constitutiv dobandeste data certa si prin depunerea la oficiul registrului comertului.

Din punctul meu de vedere trimiterea ce o faceti la LSC e incorecta. Ea face referire la Actul Constitutiv initial a carui semnare de catre toate partile este obligatorie. Mi se pare corect. Dar toate deciziile ulterioare privind societatea se iau cu o majoritate clar definita in Actul Constitutiv initial, fara a fi obligatorie semnarea lor de catre toate partile. Ori consider ca actualizarea Actul Constitutiv e rezultatul hotararii unei majoritati in cadrul unei firme constituite. El nu este un Act Constitutiv al unei noi firme, ratiune pentru care si codul unic ramanand acelasi.

In art.204 al LSC unde se mentioneaza obligativitatea actualizarii Actului Constitutiv, nu se mentioneaza ca ea trebuie inregistrata sub semnatura tuturor partilor (asociati sau actionari).

art. 204 alin 4
"Dupa fiecare modificare a actului constitutiv, administratorii, respectiv directoratul, vor depune la registrul comertului actul modificator si textul complet al actului constitutiv, actualizat cu toate modificarile, care vor fi inregistrate in temeiul hotararii judecatorului-delegat, cu exceptia situatiilor stipulate la art 223 alin 3 si ale art. 226 alin. 2 atunci cand inregistrarea va fi efectuata pe baza hotararii irevocabile de excludere sau de retragere."

Deci legea se refera strict la textul complet al actului constitutiv, actualizat cu toate modificarile si NU la act constitutiv semnat din nou. Daca argumentul reprezentantilor ORC este art. mentionat din LSC, il consider incorect in baza argumentatiei de mai sus.
Sau gresesc undeva?
Cel mai simplu este sa va trimita o procura prin care sa va imputerniceasca sa semnati in locul lui sau daca aveti un avocat angajat, actionarul plecat in strainatate poate semna un contract de asistenta juridica si o imputernicire avocatiala prin care sa il imputerniceasca pe avocat sa semneze in locul lui.
Procura ar rezolva toate problemele...dar se pare ca omul nu vrea sa se mai implice...
Eu cred ca, tot cu cei de la ORC ,se pot rezolva problemele..cu judecatorul delegat...
B