Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Strangere de fonduri de catre un SRL pentru sustinerea ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Strangere de fonduri de catre un SRL pentru sustinerea propriei activitati culturale si artistice

Buna ziua,

solicit respectuos o opinie financiar- contabila in urmatoarea situatie:

un SRL cu obiect de activitate cafe- bar (cod caen baruri si alte activitati de servire a bauturilor), care a gazduit in perimetrul propriu o multitudine de activitati culturale (cultura urbana: teatru de club, reprezentatii live cu dj renumiti din tara si strainatate, concurs de role si skateboard in curtea proprie) si artistice (concerte live, expozitii foto) are probleme financiare in sensul ca vanzarile nu acopera cheltuielile cu spatiul inchiriat, utilitatile spatiului si organizarea acestor evenimente.

Insa SRL doreste continuarea activitatii sale si doreste strangerea de fonduri in bani (de la proprii clienti dar nu numai) din care sa se mute intr-un alt spatiu (din prezentul este scos afara de catre proprietar pentru neplata chirie spatiu) unde sa continue activitatea de cafe- bar si sa organizeze in continuare tipul de evenimente descris mai sus.

Intrebarile mele sunt:

1. Poate SRL sa desfasoare strangere de fonduri pentru sustinerea propriei activitati (in principal strangerea de fonduri se va face prin mediul on-line dar nu numai)? Este legal?
2. Trebuie sa le declare undeva si sa plateasca impozit dupa ele?

ms anticipat!
Nu vad cum ar fi posibila activitatea de "strangere de fonduri" cum spuneti ; atat timp cat codul caen, respectiv autorizarea firmei este pe activitati de baruri , obtinerea veniturilor licite este limitata la aceasta activitate, orice alt venit obtinut inafara autorizarii fiind susceptibil a fi confiscat .( vedeti legea 12/1990)
Va multumesc pentru raspuns. Nu doreste sa ia caen pentru strangere de fonduri ci sa primeasca donatii in bani de la doritori. Si in aceasta situatie donatiile ar fi susceptibile de a fi confiscate? Sa inteleg ca un SRL nu poate primi donatii in bani pe care sa ii foloseasca intr-un scop bine determinat si justificat?
nu; SRL este asociere de persoane in vederea obtinerii de profituri din activitati comerciale , a carei functionare este prevazuta de legea 31 .
Strangerea de fonduri - asa cum spuneti dvs ,din donatii in bani de la doritori face obiectului unei fundatii, a unei asocieri non profit .