avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere

buna ziua, am o intrebare: pe perioada unui proces angajatul poate fi concediat
Daca exista temei legal se poate dispune concedierea .... Procedura poate fi suspendata de instanta la solicitarea angajatului , daca este justificata ...
Care este obiectul procesului si care sunt partile ?
Angajatorul este parte in proces ? In ce calitate ?
angajatorul este in calitate de parat, deoarece incearca sa desfaca un contract de munca fara a lua in calcul drepturile angajatului din codul muncii
1. Din putinele mele cunostinte juridice stiu ca intentia nu se pedepseste.
2. Atunci cum l-ati dat in judecata pentru ca "incearca" sa va desfaca CIM? Instanta v-a admis asa ceva?
3. Abia dupa ce va concediaza, adica primiti decizia de concediere, aveti ce contesta.
Ideea e urmatoarea:
Cat timp ati contestat decizia angajatorului prin care ati fost concediat (motive imputabile dvs sau angajatorului) contractul este suspendat.
De aici rezulta ca nu beneficiati de salariu chiar daca prestati munca in folosul angajatorului chiar daca nu.
Dupa ce se va solutiona dosarul, ori se va anula decizia ori se va mentine si se va mentine si decizia de concediere.
Daca vetia vea castig de cauza, zilele in care a fost suspendat contractul de munca vor fi calculate la stabilirea despagubirilor de care beneficiati printr-o actiune ilegala a angajatorului (decizia de concediere).
Aici vor fi calculate si zielele in care contractul a fost suspendat pentru efectuarea obligatoriei cercetari disciplinare.
Deci:
Nu conteaza daca se suspenda sau nu, conteaza sa castigati pentru a putea beneficia de despagubirile la care am facut referire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj ? miluma miluma Pot sa cer somaj daca am contractul de munca desfacut cu art.61 alin(1) lit.a din codul muncii? (vezi toată discuția)
Contestatie desfacere cim carllod carllod Este adevarat ca, chiar si cazul in care un angajat este prins ca fura (camere de luat vederi sau flagrant delict realizat de portar si agent de paza) ... (vezi toată discuția)
Suspendare cim pe perioada cercetarii disciplinare CORTEX CORTEX Buna ziua. Decizia de suspendare a CIM pe perioada cercetarii disciplinare trebuie comunicata salariatului ca sa fie legal? Daca da atunci care este ... (vezi toată discuția)