Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Plata unui imprumut bancar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Plata unui imprumut bancar

Buna ziua, am avut un imprumut de nevoi personale la o banca, in februarie am pierdut locul de munca si nu am mai putut plati rata, abia acum 2 zile m-am reangajat insa am primit o notificare de la o societate de asigurare care ma obliga ca in termen de 15 zile sa achit intreaga datorie, insa eu nu dispun de acea suma, nu am bunuri imobile sau mobile si lucrez doar part time cu un salar de 360 lei brut.
Cum pot proceda pentru achitarea acelei datorii? Care sunt implicatiile judiciare? Multumesc!

mihai.baxxter, utilizator
poate ne spui si o suma....exacta. ca sa stim si noi despre cati bani vorbim.
luati o adeverinta de venit de la locul de munca si mergeti la CEC si vorbiti cu ei nu la firma de asigurare.incercati o reesalonare.
... societate de asigurari, sau recuperari ? daca deja creanta a fost cesionata de Creditor, nu prea mai aveti ce face, decat sa va intelegeti cu ei pt o esalonare a platii, daca nu e prea mare imprumutul.
daca se ajunge la o executare silita, vor incerca sa recupereze de la dvs suma datorata+ penalitati+ cheltuieli de judecata+suma platita catre executor. pt asta vor executa silit veniturile si/sau bunurile dvs
societatea de asigurari e noul dvs creditor
gi-jane2, moderator
E vorba de 2800 ron, societatea e de asigurari si reasigurari, care a preluat datoria pe care o aveam eu la banca.
mihai.baxxter, utilizator
Buna ziua,

:offtopic:Rog frumos toti utilizatorii/consultantii care au folosit denumiri ale unor societati, in discutiile postate, sa le stearga.
Multumesc frumos.