avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii OG 13/2010 privind scutirea de la plata CAS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

OG 13/2010 privind scutirea de la plata CAS

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum se aplica OG 13/2010 privind scutirea de la plata contributiilor catre stat in cazul meu: sunt angajata de pe 1 martie 2010 cu salariul min garantat de 1200 lei(studii superioare) si beneficiez de OG 13/2010.Contabila sustine ca atat angajatorul trebuie sa cotizeze la stat pentru diferenta de la salariul min garantat de 600 lei pana la cel de 1200 cu care sunt eu angajata cat si eu ca angajata sunt obligata sa platesc contibutiile pentru sanatate, somaj, pensie si impozit pe venit.......!
Eu am inteles ca OG 13/2010 scuteste timp de 6 luni de toate contributiile, asa e?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 18:18, 26 Iulie 2010
Da asa este,dar doar pentru salarul de 600lei..
Contabila v-a spus bine..:(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adresa/adeverinta somaj sadaka sadaka buna, am angajat un vnit din somaj ......va rig sa imi spuneti ce acte trebuie sa fac pentru a anunta la somaj ca este angajat din nou. multumesc#-o (vezi toată discuția)
Oug 13/2010 jalina1982 jalina1982 Buna ziua. Va rog daca sa mi spuneti cum se contabilizeaza scutirea de contributii conform oug 13/2010, atat cele retinute de la salariat cat si cele datorate ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie de somaj pentru studii superioare mariana giur mariana giur Buna ziua! Daca am peste 10 ani de munca, studii superioare, beneficiez de 75% din salariul minim brut pe tara, adica din 1200 lei? Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)