Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriptie

am intrerupt ori nu prescriptia prin cererea de executare silita a unui bun devalmas...cerere respinsa pe motiv ca trebuia mai intai sa cer partajul
precizez ca cererea de execuatre e facuta inainte de cei 3 ani iar partajul urmeaza sa-l cer acum dupa mai mult de 3 ani..
calea aleasa gresit ma salveaza ori nu
Actiunea de partaj este imprescriptibila!
Introduceti cererea de partaj, nu intervine prescriptia.
pai creanta mea e prescrisa, adica au trevcut mai mult de 3 ani de la scadenta..pe partaj, nu si pe cerer4ea de executare
e lisita de interes, cred:(
ContSters152027, utilizator
Inteleg ca tot nelamurita ati ramas, detaliati problema ca sa vedem ce nelamuriri sunt.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
am un titlu am cerut executarea lui..adica am investirea si incuviintarea si somatia trimisa de executor..
insa imobilul ce-l urmaresc este bun devalmas si ma interesa daca mai pot cere partajul dupa implinirea termenului de prescriptie
cererea de executare e facuta inainte de implinirea celor 3 ani iar partajul urmeaza sa-l cer acum dupa 3 ani