avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1172 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prescriptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prescriptie

am intrerupt ori nu prescriptia prin cererea de executare silita a unui bun devalmas...cerere respinsa pe motiv ca trebuia mai intai sa cer partajul
precizez ca cererea de execuatre e facuta inainte de cei 3 ani iar partajul urmeaza sa-l cer acum dupa mai mult de 3 ani..
calea aleasa gresit ma salveaza ori nu
Cel mai recent răspuns: ContSters152027 , utilizator 21:24, 26 Iulie 2010
Actiunea de partaj este imprescriptibila!
Introduceti cererea de partaj, nu intervine prescriptia.
pai creanta mea e prescrisa, adica au trevcut mai mult de 3 ani de la scadenta..pe partaj, nu si pe cerer4ea de executare
e lisita de interes, cred:(
Ultima modificare: Luni, 26 Iulie 2010
ContSters152027, utilizator
Inteleg ca tot nelamurita ati ramas, detaliati problema ca sa vedem ce nelamuriri sunt.
Ultima modificare: Vineri, 13 August 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
am un titlu am cerut executarea lui..adica am investirea si incuviintarea si somatia trimisa de executor..
insa imobilul ce-l urmaresc este bun devalmas si ma interesa daca mai pot cere partajul dupa implinirea termenului de prescriptie
cererea de executare e facuta inainte de implinirea celor 3 ani iar partajul urmeaza sa-l cer acum dupa 3 ani

Alte discuții în legătură

Executare stiuculita stiuculita Buna seara. Am si eu o nedumerire. Am pierdut un proces in anul 2010 luna ianuarie si prin sentinta trebuie sa platesc anumite sume si penalitati pentru ... (vezi toată discuția)
Solicitare de plata datorie dupa 12 ani mihaelamunteanu1986 mihaelamunteanu1986 Buna ziua! Mama mea a primit zilele trecute prin posta o foaie prin care i se cere plata unei datorii, din cate imi amintesc eu facuta la Altex in urma cu 12 ... (vezi toată discuția)
Prescriptie datorie telefonie mobila CristianSan CristianSan Salut Am gasit azi cand am ajuns acasa in cutia de scrisori un plic de la o firma de recuperare creante o somatie de plata insotita de o alta hartie ce se ... (vezi toată discuția)