Forum Discuţii juridice Executare silită partaj, contestatie la executare....?
Discuție deschisă în Executare silită

partaj, contestatie la executare....?

In cazul in care avem un BO avalizat si ne indreptam impotriva avalistului, iar acesta are imobilele in proprietate comuna cu sotia sa, trebuie facut partajul inainte de a-l executa? Un jurist ne-a spus ca am putea formula si contestatie la executare, pentru a putea evita taxa de timbru. Aveti ceva sfaturi pentru noi?
Contestatia la executare se formuleaza de catre debitor si este un mijloc de aparare, de cenzurare a executarii silite.
Daca debitorul va depune o astfel de contestatie cu invocarea proprietatii comune dvs aveti posibilitatea de a solicita impartirea bunurilor prin partaj in conditiile art 493 C.pr.civ.
Sa inteleg ca s-ar putea solicita, de catre noi, partajul in cadrul contestatiei la executare, daca debitorul face aceasta contestatie? Scopul este de a incerca sa evitam plata taxei de timbru.
In codul de procedura civilal la art 400(1) se spune ca "impartirea bunurilor proprietate comuna poate fi hotarata, la cererea partii interesate, si in cadrul judecarii contestatiei la executare.
totusi, fiecare capat de cerere se timbreaza distinct chiar daca partajul este cerut in cadrul contestatiei la executare