Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj

Va rog sa emiteti o parere autorizata in cazul urmator: Un absolvent al invatamintului superior de anul acesta, are dreptul sa primeasca ajutorul de somaj, pina la momentul identificarii si obtinerii unui loc de munca ? Precizez ca absolventul a mai lucrat in timpul facultatii pe perioade limitate de timp, la momentul acesta nu mai lucreaza, iar dupa facultate s-a inscris si a fost admis la cursurile de MASTER -Buget - zi.
Buna ziua,

conform legii somajului, indemnizaţia se acordă o singură dată pentru fiecare formă de învăţământ absolvită (exemplu: şase luni pentru absolventul de liceu, de şcoală postliceală sau de colegiu etc.). În cazul în care – la data la care îşi cere dreptul – solicitantul urmează o formă de învăţământ, nu va beneficia de ajutorul financiar de la stat.