Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj absolvent facultate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj absolvent facultate

Buna ziua,

Am absolvit facultatea in urma cu 3 saptamani. Intrebarea mea este: pot intra in somaj si daca da in ce conditii ? ce acte imi sunt necesare ? Daca urmez un master acest lucru mai este posibil ?

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
Buna ziua,
Un absolvent în vârstă de minim 16 ani poate să se înregistreze ca fiind în căutarea unui loc de muncă la Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) , în maxim 60 de zile de la absolvire. Pentru a se înregistra ca persoană în căutarea unui loc de muncă va aduce: actul de identitate, actul de studiu, certificatul de naştere, de căsătorie/divorţ (unde este cazul) – în copie şi original, plus o adeverinţă de la medicul de familie cu menţiunea „apt de muncă”.

Indemnizaţia se acordă o singură dată pentru fiecare formă de învăţământ absolvită (exemplu: şase luni pentru absolventul de liceu, de şcoală postliceală sau de colegiu etc.). În cazul în care – la data la care îşi cere dreptul – solicitantul urmează o formă de învăţământ, nu va beneficia de ajutorul financiar de la stat.

Va multumesc!