avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... licentiat fara loc de munca
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

licentiat fara loc de munca

Student cu licenta,nu gasesc loc de munca,dupa cum stiti nu este o noutate,dar cum ma pot inscrie la ANOFM pentru a fi in evidenta in ideea gasiri unui loc de munca,sau plata unei contributii la somaj pentru a dispune de acest lucru.Se poate sa iei somaj fara sa fi fost angajat? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 14:22, 10 Noiembrie 2010
Absolventii de studii superioare pot beneficia de ajutor de somaj, cu conditia sa se inscrie la Agentia Judeteana de Ocuparea Fortei de Munca din raza domiciliului lor, pentru cautarea unui job, in termen de 60 de zile de la absolvirea studiilor.

Actele necesare pentru înregistrarea la AJOFM / AMOFM ca persoana în căutarea unui loc de munca:

* act de identitate (copie şi original);
* act de studiu sau adeverinţa din care să rezulte data absolvirii (copie + original);
* certificat de naştere (copie + original);
* certificat căsătorie, divorţ – unde este cazul (copie + original);
* adeverintă de la medicul de familie cu menţiunea “apt muncă” sau “apt muncă cu următoarele restricţii …”;
Ultima modificare: Miercuri, 10 Noiembrie 2010
Marcel Mihalache, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dosar indemnizatie somaj gabriela68ful gabriela68ful Buna ziua ! De cate ori interactionez cu functionari publici, sunt nemultumita de informatiile primite, pentru ca acestia , practic, nu cunosc deloc ... (vezi toată discuția)
Somaj andrusca1000 andrusca1000 As dori sa stiu daca dupa terminarea liceului se poate primi somaj daca persoana respectiva se inscrie la o scoala post liceala in toamna.Multumesc!!!!!!! (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj stefyky85 stefyky85 Buna ziua!As vrea si eu sa primesc raspuns la niste intrebari: 1. Am incheiat trei ani de studiu in invatamint superior,fara insa a ma inscrie la sesiunea din ... (vezi toată discuția)