Forum Discuţii juridice Achiziţii publice retragere oferta
Discuție deschisă în Achiziţii publice

retragere oferta

Am urmatoarea situatie: dupa ce am trimis comunicarea privind rezultatului licitatiei, in perioada pana la semnarea contractului , ofertantul castigator al unui lot de produse si-a dat seama ca nu poate sa livreze produsul la pretul ofertat, mentionand prin adresa trimisa, incapacitatea acestuia de a semna contractul pt.produsul respectiv.Cum e corect sa se procedeze in aceasta situatie cu lotul in discutie?
Va multumesc,
Alina Bataran
cf art 204 alin 1^1 cand ofertantul castigator este in imposibilitatea fortuita de de a executa contractul, atunci autoritatea contractanta are dreptul sa desemneze castigatoare oferta clasata pe locul 2. daca nu exista decat o oferta se anuleaza procedura.
Si in plus, ii arestati garantia de participare, conform art. 87, alin.1 , lit.c din HG 925.