Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... excludere din partid politic
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

excludere din partid politic

Spuneti-mi va rog temeiul legal pe care se poate intemeia o contestatie impotriva unei decizii de excludere dintr-un partid politic.
In principiu, nu se pot ataca in instanta deciziile conducerii partidelor politice prin care sunt exclusi membri acestora, ci doar la forurile superioare ale conducerii respectivului partid, conform statutului. In anumite conditii, se pot ataca unele excluderi si in instanta, depinde de context, eu am avut asa ceva si am si castigat.veniti cu amanunte sa vedem daca puteti actiona in justitie.
deciziile de excludere se emit in baza unui regulament interior. ma indoiesc ca instantele au competenta sa judece asemenea tip de contestatie.par inadmisibile.
am inaintat actiunea si am mers pe legea contenciosului administrativ, nu stiu daca ,,va tine" dar voi castiga putin timp,
va multumesc oricum
pe contencios? cred ca glumiti... :)