Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Inregistrare marca verbala la OSIM
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Inregistrare marca verbala la OSIM

Buna ziua,

as dori sa inregistrez o marca verbala la OSIM si nu stiu daca ar fi mai oportun sa o inregistrez pe persoana fizica (asociatul p.j.) sau pe persoana juridica. Ideea este ca persoana juridica, pot spune, a creat acea marca (brand). Este chiar denumirea p.j. Dar nu as vrea ca marca sa se piarda in eventualitatea incetarii existentei p.j.
In aceste conditii, nu aveti altceva de facut decat sa o inregistrati pe numele p.f. urmand ca ulterior sa dati p.j. un drept de folosinta a marcii respective, drept de folosinta care poate fi cu titlu gratuit sau in schimbul unei anumite sume de bani.
Din cate stiu, costurile sunt aceleasi, fie ca titularul marcii urmeaza a fi o p.f. sau o p.j.