Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit minim
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit minim

Buna ziua. Am o mica societate comerciala (SRL) infiintata la 01.06.2009. La 31.12.2009 am avut incasari de 35.000 RON.
As dori sa-mi spuneti care este impozitul minim calculat pentru anul 2010, in ce grila ma incadrez?In prima grila (pana la 52.000) sau in grila urmatoare?
Va multumesc anticipat.
Sorin Georgescu
pentru calculul impozitului minim se i-a in calcul totalul veniturilor realizate si nu a incasarilor din 2009 ,iar daca ele sunt de 35.000 lei atunci va incadrati in prima grila adica 2.200 /an.
imi cer scuze ca ma repet, dar vreau sa fiu sigur de raspunsul dumneavoastra.....
avand in vedere ca data infiintarii este 01.06.2009, iar totalul veniturilor la 31.12.2009 este de 35.000 ron, ma intereseaza daca cei de la finante pot interpreta astfel: 35.000:7luni=5.000 ron/luna
folosind regula de trei simple, adica 5.000 ron/luna x 12 luni = 60.000 ron/an, iar ei ma incadreaza in cea de-a doua grila, respectiv peste 52.000 ron anual
Ei mi-au spus ca anul asta trebuie sa platesc forfetarul corespunzator grilei a doua..
Va multumesc anticipat

Chiar nu stie sau nu vrea nimeni sa-mi raspunda concret?
Va multumesc
sorinacheg, utilizator
Pentru incadrarea in transa de venituri se iau in considerare veniturile totale inregistrate la 31.12.2009 -nu se recalculeaza !(venituri nu incasari).

"(3) Pentru aplicarea prevederilor alin. (2), sumele corespunzătoare impozitului minim, stabilite în funcţie de veniturile totale înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, sunt următoarele:

....................................
4) Pentru încadrarea în tranşa de venituri totale prevăzută la alin. (3), se iau în calcul veniturile totale, obţinute din orice sursă, înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, din care se scad:."............