Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Norme aplicare OUG 58/2010 pentru profesii libere
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Norme aplicare OUG 58/2010 pentru profesii libere

Au cam trecut cele 30 zile de la publicarea in MO a OUG 58. Stiti cumva daca au aparut ceva norme metodologice de aplicare legate de activitatile dependente/independente si de cum se vor datora contributiile la asigurarile sociale, sanatate si somaj?

Cei care va incadrati aici (medici, avocati, contabili, notari) si care ati facturat ceva luna aceasta ce ati platit la pensii, sanatate si somaj? V-a retinut platitorul de venit contributiile si le-a virat la buget conf. Art. 3 din OUG 58?

Multumesc!
buna ziua.
inca nu au aparut normele de aplicare la oug 58 din 2010 .
din ce am auzit , aceste prevederi legislative nu vizeaza profesiile liberale . B-)
Normele de aplicare a Ordonanţei 58/2010 privind Codul Fiscal şi alte măsuri financiar-fiscale, printre care şi aplicarea contributiilor de la data de 01.07.2010, sunt discutate astăzi în şedinţa de Guvern.
S-a amanat pentru luni aprobarea normelor de aplicare a OUG nr. 58/2010.
Am vazut ca a aparut un proiect de HG privind normele metodologice. Acesta clarifica cateva aspecte si ridica alte intrebari.
Eu le-am citit aici:
[ link extern ]

Din cate am inteles eu profesiile libere sunt exceptate de la clasificarea activitatilor dependente/independente insa asupra veniturilor se datoreaza contributiile individuale la pensii, sanatate si somaj.

Contributiile individuale sunt cele datorate de orice salariat si anume:
CAS (pensie) 10,5%,
CASS (sanatate) 5,5%
Somaj 0,5%

Baza de calcul a acestor contributii o constituie diferenta dintre venitul brut realizat si cheltuielile deductibile, limitata la 5 salarii medii brute pe economie.

Daca am gresit ceva in cele de mai sus va rog sa ma corectati.
Acum intrebarile:

1. Art. 6, alin (4) din HG spune ca plata contributiei la sanatate o face PFA. Pentru restul contributiilor ramane obligativitatea platitorului de venit sa retina si sa vireze la bugetul de stat sumele? Art. 10 din HG nu prea clarifica chestiunea asta.

2. Inteleg ca pentru veniturile lunare trebuie sa depun in fiecare luna cate o declaratie la somaj si pensii. Corect?

Multumesc!
Din noile Norme la Codul fiscal - PROIECT ( Norme care se pare ca vor fi aprobate luni 02.08.2010 prin HG), reiese ca VENITURILE DE NATURA PROFESIONALA sunt urmatoarele:
- venituri din activitati independente,

la art. 48 din CF sunt definite Veniturile din activitati independente ca fiind:
- veniturile comerciale;
- veniturile din profesii libere si
- veniturile din drepturi de proprietate intelectuala.

Din OUG 58/2010, art.III, alineatul (4), reiese ca :
"Obligatia declararii, , calcului, retinerii si platii contributiilor prevazute la alineatul precedent, revine platitorului de venit, in conformitate cu prevederile legale in vigoare."
CUM SE VA APLICA ACEST ART.III, alin .(4) ?

RASPUNS:
Coroborand Normele (proiectul) cu OUG 58/2010 eu consider ca plata contributiilor se va face astfel:

- DE CATRE PLATITORII DE VENIT: pentru veniturile din drepturi de proprietate intelectuala , daca s-a optat pentru aplicarea art.78, alin.2 (= impozitare finala cu 16%), a se vedea si art.52, alin.1., lit a);

- DE CATRE CEI CARE OBTIN VENITUL: pentru veniturile (din activitati independente) :
- comerciale ;
- din profesii libere.

In aceasta interpretare am tinut cont si de faptul ca la art.1, alin (2) din Proiectul de Norme de aplicare a art.III (Anexa), se precizeaza:

- nu constituie venituri de natura profesionala in intelesul, alin.(1) urmatoarele:
a) veniturile din cedarea folosintei bunurilor ( nu se stie ce va fi cu OMF 2333 ?);
b) veniturile din investitii;
c) veniturile din pensii;
d) veniturile din activitati agricole;
e) veniturile din premii si din jocuri de noroc;
f) veniturile din transferul proprietatilor imobiliare;
g) venituri din vanzarea bunurilor in regim de consignatie;
h) venituri din alte surse , definite conform art.78 alin.(1) lit.a)-d) si alin.(2) doin Legea 571/2003 privind Codul fscal, cu modificarile si completarile ulterioare.