Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... pfa expert contabil
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

pfa expert contabil

desi au aparut normele metodologice de aplicare lg 571/2003 / modificate si completate, nu mi este clar daca , activitatea de prestari servicii a expertzilor contabili, membrii ceccar, pe baza de contracte de prestari incheiate cu persoane juridice/societatzi comerciale, poate fi RECONSIDERATA ca ACTIVITATE DEPENDENTA , shi ca urmare , va plati in afara de impozit pe venit shi contributzii sociale ?
Mentzinez ca sunt pensionara shi exercit activ de expert contabil autorizat
deci nu ar trb sa mai contribui la fd pensii , somaj... nici din acest punct de vedere.
,:help:
multzumesc
Se pare ca da.Se mai asteapta lamuriri suplimentare.
Activitatea dumneavoastra nu poate fi considerata dependenta(aveti pfa-profesiel liberala) - conf art 1 din norme.
Nici contributii sociale nu trebuie sa platiti dat fiind faptul ca sunteti pensionara.( conf art 2 din norme)
grandanat, utilizator
PRECIZARE:
Profesia dvs. este o profesie liberala, reglementata de o lege speciala, OG 65/1994, deci nu sunteti PFA, PFA-ul este reglementat de OUG 44/2008, care prevede in mod expres ca "Prezenta ordonanta nu se aplica PROFESIILOR LIBERALE."
CONCLUZIE:
Veniturile de natura profesionala sunt venituri generate din activitati independente ca:
- PFA,II,IF sunt comerciantii (OUG 44/2008);
- profesiile liberale sunt medici, avocati, notari, experti contabili, etc. (legi speciale)
- drepturi de autor si conexe, inventii, marci, etc.

NOTA:
E foarte corect, fiind pensinara, pentru veniturile de natura profesionala, nu datorati contributii individuale conf art.III din OUG 58/2010.
suteual a scris:

PRECIZARE:
Profesia dvs. este o profesie liberala, reglementata de o lege speciala, OG 65/1994, deci nu sunteti PFA, PFA-ul este reglementat de OUG 44/2008, care prevede in mod expres ca "Prezenta ordonanta nu se aplica PROFESIILOR LIBERALE."
CONCLUZIE:
Veniturile de natura profesionala sunt venituri generate din activitati independente ca:
- PFA,II,IF sunt comerciantii (OUG 44/2008);
- profesiile liberale sunt medici, avocati, notari, experti contabili, etc. (legi speciale)
- drepturi de autor si conexe, inventii, marci, etc.

S-a mai discutat problema asta. Mi se pare ca afirmatiile dumneavoastra nu sunt tocmai corecte.
Si persoanele ce exercita profesi liberale sunt tot PFA.

Ordonanta OUG 44/2008 are titlul :

ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr. 44/2008 din 16 aprilie 2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale.

Iar in cuprinsul ei :

ART. 1
(1) Prezenta ordonantă de urgentă reglementează accesul la activitatea economică, procedura de înregistrare în registrul
comertului si de autorizare a functionării si regimul juridic al persoanelor fizice autorizate să desfăsoare activităti economice..
(2) Prezenta ordonantă de urgentă nu se aplică profesiilor liberale,...

Tocmai prezenta al 2 care exclude profesiile liberale din aceasta ordonanta(ordonanta care reglementeaza functionarea PFA) induce faptul ca si profesiile liberale sunt PFA-uri.
Fapt intarit tocmai de definitia PFA.

i) persoană fizică autorizată - persoana fizică autorizată să desfăsoare orice formă de activitate economică permisă de lege, folosind în principal forta sa de muncă;

(Nota: chiar daca acest pasaj e citat tot din OUG, el vine ca o definitie deci are caracter general)

In concluzie sunt PFA si persoanele fizice autorizate sa desfasoare activitati comerciale(PFA comercianti) si persoanele ce au profesii liberale.

PS.
Iar art 46 din CF

ART. 46
Definirea veniturilor din activităţi independente
(1) Veniturile din activităţi independente cuprind veniturile comerciale, veniturile din profesii libere şi veniturile din drepturi de proprietate intelectuală, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere, inclusiv din activităţi adiacente.

pe care l-ati adaptat nu face nici o referire la notiunea de PFA.
grandanat, utilizator
Eu va mai supun atentiei si DECLARATIILE:
DECLARATIA 070
- Declaratie... pentru persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere.
- care la punctul:
3 Alte date privind contribuabilul, mai prevede:
3.2. Felul activitatii:
3.2.1. Activitati economice desfasurate in mod independent;
3.2.2. Profesii libere

NOTA:
OUG 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanel fizice autorizate, ..., reglementeaza tocmai desfasurarea activitatilor economice .

DECLARATIA 200 - Privind veniturile realizate
II DATE PRIVIND VENITURILE REALIZATE PE SURSE SI CATEGORII
1. Natura veniturilor
- venituri comerciale
- venituri din profesii libere ( corecta ar fi forma profesii liberale)

Din ceea ce am scris zilele trecute, dar si din cele ce am scris acum mai sus , dupa parerea mea:
- veniturile comerciale se obtin din desfasurarea activitatilor independente conform OUG 44/2008 ca :
- persoane fizice autorizate,
- II,
- IF.

iar veniturile din profesii liberale se obtin in calitate de , avocat, medic, notar, expert contabil, etc.
si nu in calitate de:
- persoana fizica autorizata avocat Ionescu Ion
- persoana fizica autorizata doctor Ionescu Ion
- persoana fizica autorizata arhitect Ionescu Ion,
- persoana fizica autorizata ................................

Cu deferenta !

Alexandru Suteu - auditor financiar, consultant fiscal, expert contabil