Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... promovarea in grad profesional
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

promovarea in grad profesional

Bună ziua. Am şi eu o nelămurire. Promovarea funcţiilor publice în grad profesional se face cu avizul A.N.F.P. În ce constă avizul A.N.F.P.? Este suficent aprobarea planului de ocuparen a funcţiilor publice? Mai exact aş dori să ştiu paşi care trebuiesc parcurşi la compartimentul resurse umane pentru promovarea în grad profesional.Dar pentru ocuparea unui post de şef birou? ( menţionez că îndeplinesc condiţiile prevăzute de lege)
Citiți Hotărârea nr.611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea și dezvoltarea carierei funcționarilor publici și o sa găsiți tot ce vă interesează.
In Hotararea 611/2008 la art.129, al. 2 spune ca promovarea f.p.se face cu avizul Agentiei. Acel aviz se se refera la avizul care se cere in art.128( dupa finalizarea concursului )
Deci daca aveți planul de ocupare a funcțiilor publice aprobat, ceea ce înseamnă că s-a trimis anul trecut pentru anul în curs, instituția dvs. organizează concursul de promovare în grad respectand planul de ocupare a functiilor. Dupa concurs se trimite statul de funcții, organigrama si proiectul de hot. la ANFP pentru a primi aviz favorabil.
In planul de ocupare a funcfiilor publice pe anul 2010 ( aprobat ) sunt trecute ca nr. de functii publice rezervate promovarii. Deci putem organiza concursurile?
Da puteți însă țineți cont de ultima modificare a Legii 188/1999 și anume Legea nr. 140/2010 publicat în M.O. 471 din 8 iulie si de prevederile art. 10 din Legea 69/2010