avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prelungire somaj cu 3 luni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prelungire somaj cu 3 luni

Buna ziua,

Am inceput somajul in august 2009 si in august 2010 (luna viitoare) imi expira cele 12 luni de care beneficiez. Spuneti-mi va rog, in situatia de fata pot beneficia de prelungirea cu 3 luni a somajului?
Cu respect, Ioan S.
Cel mai recent răspuns: ioanstefan , utilizator 14:29, 29 Iulie 2010
1. Prevedera din OUG 28/2009 care prelungea perioada de somaj cu 3 luni a fost valabila pana la 31.12.2009.
2. Pana acum nu a mai aparut un act normativ care sa prevada ceva asemanator.
Trebuie sa ne spuneti care este stagiul dvs de cotizare ? ... intrucat pentru persoanele care se incadreaza in una dintre situatiile prevazute la art. 17 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, pana la data de 31 decembrie 2009, perioada de acordare a indemnizatiei de somaj, stabilita in conditiile legii, se prelungeste cu 3 luni.
Este posibil sau nu ca aceste 3 luni sa fie incluse deja in perioada de somaj.
Multumesc pentru amabilitatea Dvs. Am aproximativ 15 ani de cotizatie, fara intreruperi si am primit 12 luni indemnizatie. Eu personal am crezut ca prelungirea se acorda si celor care au intrat in somaj pana pe data de 31 decembrie 2009.
Va multumesc inca o data,

Cu respect, Ioan S
1. OUG28/2009 spune:
Art. 1. -
(1) Prin derogare de la dispozitiile art. 39 alin. (1) din Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru persoanele care se incadreaza in una dintre situatiile prevazute la art. 17 din Legea nr. 76/2002, cu modificarile si completarile ulterioare, pana la data de 31 decembrie 2009, perioada de acordare a indemnizatiei de somaj, stabilita in conditiile legii, se prelungeste cu 3 luni.
(2) Pentru somerii care beneficiaza de indemnizatie de somaj la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, perioada de acordare se prelungeste cu 3 luni de la data pana la care a fost stabilit dreptul respectiv.

2. Mergeti la AJOFM sa va explice de ce nu aplica prevederile legale.
Va multumesc inca o data pentru clarificari. O zi buna in continuare.
Cu respect, Ioan S.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Durata somaj cukrasz_kata cukrasz_kata Buna seara. In februarie trec 12 luni de cind am intrat in somaj.Va rog sa-mi spuneti daca se prelungeste somajul meu cu 3 luni? multumesc (vezi toată discuția)
Prelungire somaj emanuela_ab emanuela_ab buna ziua, eu am intrat in somaj incepand cu 20 oct 2009 si termin somajul pe 20oct 2010. mai este valabila varianta cu prelungirea somajului cu 3 luni ... (vezi toată discuția)
Se mai prelungeste somajul cu 3 luni si in 2010? bogdaner bogdaner Stie cineva daca se va mai prelungi si pe 2010 perioada de acordare a indemnizatiei de somaj, sau a fost doar o masura valabila pentru anul 2009?Si, daca nu e ... (vezi toată discuția)