avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 394 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... examen admitere barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

examen admitere barou

Am citit cu interes tot ce s-a discutat pe acest forum si trebuie sa recunosc ca admiterea in barou este o mare bataie de cap......:)Am terminat si eu anul acesta dreptul la Iasi la frecventa redusa si as dori sa imi incerc norocul participand la concursul de admitere in barou ca avocat stagiar.ce sanse imi dati ???
:) Sanse mari. Daca iesi de pe forum si te apuci de invatat. Bafta!
ce sanse imi dati ???


Daca te pui foarte serios pe invatat,avand in vedere ca examenul se apropie,ai sanse.;) Doar sa vrei.:)

Spor la invatat!
Va multumesc mult pentru incurajare si sper sa avem cu totii norocul incepatorului......:)
Este cineva pe forum care a invatat dupa sintezele de la Nominalex si a participat la un examen anterior de admitere ???
Ne poate spune ce rezultat a obtinut... admis sau respins
Subiectele de examen afisate in 2009 ne putem ghida dupa ele sau pot da si alte subiecte care nu sunt pe lista ???
Subiectele de examen afisate in 2009 ne putem ghida dupa ele sau pot da si alte subiecte care nu sunt pe lista ???


Da,poti folosi subiectele din 2009 ca sa iti faci o idee cam ce tip de subiectese dau.
Oricum,dupa 13 septembrie vom afla mai multe detalii referitoare la tematica si bibliografie.
Pana atunci,spor la invatat!

P.S.Eu am sintezele de la Nomina Lex si mi se par bine realizate,insa acopera aproximativ 85-90% din materia de examen.
Cel mai bun si indicat lucru este sa studiezi intai tratatele si cartile mai...stufoase,iar apoi sa utilizezi sintezele in scopul recapitularii.;)

Alte discuții în legătură

Mai e cineva care se axeaza partial pe sintezele de la nomina? karmacoma21ro karmacoma21ro Eu personal am invatat tratatele la civil si procedura dar cum timpul e limitat si lucrez pana dupa-amiaza imi raman putine ore de studiu seara:\"> la penal, ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2011 jason jason Am creat acest nou topic, chiar de pe acum, deoarece sunt direct interesat de examenul de admitere in Barou, ce va avea loc la anul, insa nu cred ca sunt ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013 sliv sliv Buna ziua, O intrebare: se da examen admitere barou in ianuarie/februarie 2013 daca (sau nu neaparat) nu iau examenul de acum peste 15% din ... (vezi toată discuția)