avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită credit casa
Discuție deschisă în Executare silită

credit casa

eu am un credit ptr.un apartament de 2 ani.in august am cerut o amanare de 6 luni dar nu ne-a fost acordata.sunt in imposibilitatea de a mai achita ratele.daca renunt la apartament pierd ff multi bani,dar nici banca nu-si recupereaza banii.creditul a fost de 40 mii euro iar acum un apartament ca al meu se vinde cu 20 mii euro.ce se intampla?mai am si o masina pe numele meu.diferenta de bani care nu si-o poate recupera banca,ramane ca datorie pentru mine?multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 14:04, 30 Iulie 2010
Reafceti solicitarea catre banca in ceea ce priveste reesalonarea creditului si aveti grija ca noile conditii sa nu fie mai dezavantajoase decat cele actuale.
In caz contrar apartamentul va fi executat silit prin vanzare.
In cazul in care suma obtinuta din vanzare nu acopera creditul, penalitatile si cheltuielile de executare vi se vor indisponibiliza alte bunuri (ex. masina) ori vi se vor popri veniturile prezenta si viitoare pana la concurenta debitului.
lauralazur a scris:

eu am un credit ptr.un apartament de 2 ani.in august am cerut o amanare de 6 luni dar nu ne-a fost acordata.sunt in imposibilitatea de a mai achita ratele.daca renunt la apartament pierd ff multi bani,dar nici banca nu-si recupereaza banii.creditul a fost de 40 mii euro iar acum un apartament ca al meu se vinde cu 20 mii euro.ce se intampla?mai am si o masina pe numele meu.diferenta de bani care nu si-o poate recupera banca,ramane ca datorie pentru mine?multumesc.


intrebarea cheie:

dacă circumstanţele noi ar fi fost cunoscute de la început, contractul s-ar fi încheiat în aceeaşi termeni?

sigur, NUUU!!!

@legalmgm: "Este imuabil principiu "pacta sunt servanda" sau instanta poate impune un echilibru mobil in timp al intereselor partilor (intre prestatie si contraprestatie) cu evolutia societatii si a economiei (recte piata imobiliara) ?
Lipsa acestui echilibru (deci dezechilibrul) in prevederile contractuale + evolutia pietii, pot duce la ruinarea economica a debitorului, stare de fapt pe care instanta nu ar trebui sa o permita"

si nici n-o permite:) ... numai ca trebuie sa i se ceara:) (instantei, nu creditorului) adaptarea contractului 2008 la imprejurarile 2010 si restabilirea echilibrului:):)


www.avocatnet.ro/content/for...

www.avocatnet.ro/content/for...

www.avocatnet.ro/content/for...

Ultima modificare: Vineri, 30 Iulie 2010
ContSters123067, utilizator
poate gasiti sa-l inchiriati, pana va imbunatatiti situatia financiara

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme cu bancile kornelya kornelya Buna seara. Pot stinge un credit bancar in care am girat cu locuinta renuntand la locuinta, deoarece am ajuns in imposibilitate de plata si as dori sa evit ... (vezi toată discuția)
Executare silita mihaho mihaho am un titlu executoriu ptr.o creanta de 2088 ron restanta la un credit de nevoi personale fara garantii ipotecare.am primit o somatie de la executor ca daca in ... (vezi toată discuția)
Credit imobiliar ipotecar- nu-mi mai pot plati ratele la banca...oare faptul ca banca imi ia casa stinge litigiul dintre noi? cris4family cris4family Buna ziua, indraznesc sa va cer ajutorul intr-o problema, care, cred eu, deja a devenit un subiect la ordinea zilei. Am doi prieteni(sot si sotie) care au ... (vezi toată discuția)