Forum Discuţii juridice Executare silită credit casa
Discuție deschisă în Executare silită

credit casa

eu am un credit ptr.un apartament de 2 ani.in august am cerut o amanare de 6 luni dar nu ne-a fost acordata.sunt in imposibilitatea de a mai achita ratele.daca renunt la apartament pierd ff multi bani,dar nici banca nu-si recupereaza banii.creditul a fost de 40 mii euro iar acum un apartament ca al meu se vinde cu 20 mii euro.ce se intampla?mai am si o masina pe numele meu.diferenta de bani care nu si-o poate recupera banca,ramane ca datorie pentru mine?multumesc.
Reafceti solicitarea catre banca in ceea ce priveste reesalonarea creditului si aveti grija ca noile conditii sa nu fie mai dezavantajoase decat cele actuale.
In caz contrar apartamentul va fi executat silit prin vanzare.
In cazul in care suma obtinuta din vanzare nu acopera creditul, penalitatile si cheltuielile de executare vi se vor indisponibiliza alte bunuri (ex. masina) ori vi se vor popri veniturile prezenta si viitoare pana la concurenta debitului.
lauralazur a scris:

eu am un credit ptr.un apartament de 2 ani.in august am cerut o amanare de 6 luni dar nu ne-a fost acordata.sunt in imposibilitatea de a mai achita ratele.daca renunt la apartament pierd ff multi bani,dar nici banca nu-si recupereaza banii.creditul a fost de 40 mii euro iar acum un apartament ca al meu se vinde cu 20 mii euro.ce se intampla?mai am si o masina pe numele meu.diferenta de bani care nu si-o poate recupera banca,ramane ca datorie pentru mine?multumesc.

intrebarea cheie:

dacă circumstanţele noi ar fi fost cunoscute de la început, contractul s-ar fi încheiat în aceeaşi termeni?

sigur, NUUU!!!

@legalmgm: "Este imuabil principiu "pacta sunt servanda" sau instanta poate impune un echilibru mobil in timp al intereselor partilor (intre prestatie si contraprestatie) cu evolutia societatii si a economiei (recte piata imobiliara) ?
Lipsa acestui echilibru (deci dezechilibrul) in prevederile contractuale + evolutia pietii, pot duce la ruinarea economica a debitorului, stare de fapt pe care instanta nu ar trebui sa o permita"

si nici n-o permite:) ... numai ca trebuie sa i se ceara:) (instantei, nu creditorului) adaptarea contractului 2008 la imprejurarile 2010 si restabilirea echilibrului:):)

www.avocatnet.ro/content/for...

ContSters123067, utilizator
poate gasiti sa-l inchiriati, pana va imbunatatiti situatia financiara