avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

am un titlu executoriu ptr.o creanta de 2088 ron restanta la un credit de nevoi personale fara garantii ipotecare.am primit o somatie de la executor ca daca in 15 zile nu are banii imi scoate apartamentul la licitatie.apartamentul este luat cu credit ipotecar de la o alta banca aceasta avind ca garantie o ipoteca de rang unu cesionata in favoarea bancii,la rambursarea acestuia nu am restante.masura de popriri pe conturile mele a fost luata deja dar eu nu mai am loc de munca,deocamdata sunt somer,si nu incasez venituri prin conturi bancare.se poate sa-mi scoata apartamentul la vinzare?
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 15:44, 22 Martie 2011
Cred ca da.

Cel mai bine luati legatura cu executorul judecatoresc si stabiliti, de comun acord, o modalitate de returnare esalonata a debitului.

Incercati, daca reusiti sa obtineti aceasta esalonare de plata a debitului, sa respectati intelegerea, altfel, va continua executarea silita a dvs., existand riscul, sa va fie scos imobilul, la vanzare, prin licitatie publica.
Ultima modificare: Marți, 22 Martie 2011
Iuliana Cermak, Avocat
Era vorba de suma, nu de an.... 2088 LEI.... daca am inteles eu bine :) Iar daca acel imobil are deja o ipoteca de rang I in favoarea altei banci, are si "interdictia de instainare fara acordul bancii" deci lucrurile sunt mai complicate.....
pt 20mil nu va scoate imobilul la vanzare si chiar daca incearca, se va opune banca, cat va platiti ratele
narcisa_salbatica a scris:

Era vorba de suma, nu de an.... 2088 LEI.... daca am inteles eu bine :) Iar daca acel imobil are deja o ipoteca de rang I in favoarea altei banci, are si "interdictia de instainare fara acordul bancii" deci lucrurile sunt mai complicate.....


Multumesc frumos...asa este! :)
Interdictia de instrainare este valabila pentru debitor nu si pentru un alt creditor/executor judecatoresc:
www.avocatnet.ro/content/for...
www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Marți, 22 Martie 2011
Iuliana Cermak, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare imobil ipotecat la o alta banca lolica69 lolica69 Va rog frumos sa-mi spuneti ce este de facut in urmatoarea situatie: Am un credit ipotecar de 70000 euro la o banca pentru care banca are ipoteca de rang 1 ... (vezi toată discuția)
Rog raspuns maiami maiami As vrea sa stiu ce se intampla in situatia in care nu mai pot plati ratele pt un credit cu ipoteca , avand in vedere faptul ca la data acordari creditului ... (vezi toată discuția)
Se poate face executarea silita a unui apartament deja ipotecat de alta banca? TANASE SIMONA TANASE SIMONA Am luat acum cativa ani niste credite la anumite banci.unul dintre ele este ipotecar si sunt cu plata la zi .la celelalte sunt cu cateva luni ... (vezi toată discuția)