Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

am un titlu executoriu ptr.o creanta de 2088 ron restanta la un credit de nevoi personale fara garantii ipotecare.am primit o somatie de la executor ca daca in 15 zile nu are banii imi scoate apartamentul la licitatie.apartamentul este luat cu credit ipotecar de la o alta banca aceasta avind ca garantie o ipoteca de rang unu cesionata in favoarea bancii,la rambursarea acestuia nu am restante.masura de popriri pe conturile mele a fost luata deja dar eu nu mai am loc de munca,deocamdata sunt somer,si nu incasez venituri prin conturi bancare.se poate sa-mi scoata apartamentul la vinzare?
Cred ca da.

Cel mai bine luati legatura cu executorul judecatoresc si stabiliti, de comun acord, o modalitate de returnare esalonata a debitului.

Incercati, daca reusiti sa obtineti aceasta esalonare de plata a debitului, sa respectati intelegerea, altfel, va continua executarea silita a dvs., existand riscul, sa va fie scos imobilul, la vanzare, prin licitatie publica.
Iuliana Cermak, Avocat
Era vorba de suma, nu de an.... 2088 LEI.... daca am inteles eu bine :) Iar daca acel imobil are deja o ipoteca de rang I in favoarea altei banci, are si "interdictia de instainare fara acordul bancii" deci lucrurile sunt mai complicate.....
pt 20mil nu va scoate imobilul la vanzare si chiar daca incearca, se va opune banca, cat va platiti ratele
narcisa_salbatica a scris:

Era vorba de suma, nu de an.... 2088 LEI.... daca am inteles eu bine :) Iar daca acel imobil are deja o ipoteca de rang I in favoarea altei banci, are si "interdictia de instainare fara acordul bancii" deci lucrurile sunt mai complicate.....

Multumesc frumos...asa este! :)
Interdictia de instrainare este valabila pentru debitor nu si pentru un alt creditor/executor judecatoresc:
www.avocatnet.ro/content/for...
Iuliana Cermak, Avocat