Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce drept are tata la copil dupa divort?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce drept are tata la copil dupa divort?

buna, ma numesc Olga, sunt divortata cu sotul de 5 luni,din casatoriea noastra in comun avem un copil minor SABINA nascuta 18.10.09 care se afla la educatiea si intretinerea mea, comportamentul violent al sotului Victor era imposibel de tolerat in care nu mai intretineam relatii de familie,eram batuta de sot cit si de parintii lui,in plus eram tinuta si incueata in incapere. cazurile de violenta leam sesizat la politie.Dupa divort judecata a hotarit ca copilul sa ramie cu mama adica cu mine. dupa asta fostu sot impreuna cu mama sa au scris o cerere la Sectiea Asistenta sociala si Protectiea Familiei, privind stabilirea orelor de program de vizita cu copilul. acum as vrea sa aflu daca sunt obligata sai aduc copilul la o ora stabilita de el ca so viziteze, si pe cit timp are el dreptu sa ea copilul la el dupa ce fetita implineste un an? Am eu dreptul cu fetita sa plec din tara pe timp de 90 de zile fara stirea lui????
grumeza olga, utilizator
Dreptul de vizita il va stabili instanta. Dar nu cred ca veti fi nevoita sa duceti copila la ei. Mai degraba va primi acceptul de a o vizita acasa la dumneavoastra.
Cererea privind stabilirea unui program de vizitare minor se va solutiona de catre instanta de judecata si nu de asitenta sociala.
Cat piveste plecarea din tara puteti pleca linistita atata vreme cat aveti o sentinta prin care minora v-a fost incredintata. Legalizati cu mentiunea definitiva aceasta sentinta si s-o aveti asupra dvs. cand iesiti din tara.
Succes.
av.M.Hornea
Obligatia dvs. este aceea de a permite tatalui vizitarea minorului in conditiile stabilite de instanta prin hotarare ( daca exista vreuna pentru ca nu rezulta clar din cele expuse de dvs.) , chiar daca veti iesi din tara.
In sens contrar riscati o plangere penala pentru art 307 al.2 c.p-impiedicarea in mod repetat a parintelui caruia nu i s-a incredintat minorul de avea legaturi personale cu acesta.
instanta de judecata a hotarit ca locul de trai a copilului minor sa fie cu mine , dar nu mea stabilit nici o obligatie de un program de vizita a tatalui cu copilul.
insa fostul sot ma ameninteaza ca daca nu voi respecta regulile de Aistenta sociala si Protectiea Familiei, atunci el se va adresa la instanta cu cererea pentru a stabili domiciliul minorului ce el.