Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionare medicala-gr.III de invaliditate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionare medicala-gr.III de invaliditate

As avea citeva intrebari legate de pensionarea medicala gr.III : (cu multumiri anticipate )
Intrebarile sint :
_care este procentul de calcul al pensionarii medicale gr.III , fata de pensionarea la limita de virsta ?
_daca la pesionarea la limita de virsta ,se adauga anii de pensionare medicala intregi sau jumatate, avind in vedere ca pesionarea medicala gr.III iti da dreptul sa poti munci 4 ore/zi (dar nu te folosesti de acest drept ) ?
_daca ptr. o per. in care la casa de pensii nu au fost depuse declaratiile lunare (dar cotizatiile au fost platite si depuse copii ale deconturilor ) ,iar perioda respectiva a fost exclusa de la calculul pensiei de gr.III , se mai pot depune retroactiv aceste declaratii si recalcula pensia ?
_este legala ac. hotarire ,atita timp cit se face totusi dovada platii cotizatiilor ?

Intrebarile sint :
_care este procentul de calcul al pensionarii medicale gr.III , fata de pensionarea la limita de virsta ?
_daca la pesionarea la limita de virsta ,se adauga anii de pensionare medicala intregi sau jumatate, avind in vedere ca pesionarea medicala gr.III iti da dreptul sa poti munci 4 ore/zi (dar nu te folosesti de acest drept ) ?
_daca ptr. o per. in care la casa de pensii nu au fost depuse declaratiile lunare (dar cotizatiile au fost platite si depuse copii ale deconturilor ) ,iar perioda respectiva a fost exclusa de la calculul pensiei de gr.III , se mai pot depune retroactiv aceste declaratii si recalcula pensia ?
_este legala ac. hotarire ,atita timp cit se face totusi dovada platii cotizatiilor ?

- pensia de invaliditate se calculeaza la fel ca pensia pt.limita de varsta, in sensul ca se aduna punctele realizate in perioada lucrata si 0.40 puncte pentru fiecare an de stagiu potential (stagiul potential fiind calculat ca diferenta dintre stagiul complet de cotizare si stagiul realizat efectiv);
-la calculul pensiei pt limita de varsta se adauga anii de pensie de invaliditate (care este perioada asimilata), pt.determinarea punctajului anual pe aceasta perioada utilizandu-se cuantumul pensiei de invaliditate;
-declaratiile chiar trebuiesc depuse - se preiau contra unei amenzi - dupa care persoana in cauza poate solicita recalcularea pensiei;
-calculul punctajelor se face tocmai in baza acestor declaratii care se depun lunar ( un angajator poate depune dovada platii cotizatiilor, dar care e cotizatia pt. x, si care pt.y? )
Multumesc mult ptr ajutor si promptitudine !

Am o rugaminte , daca poti,sa-mi explici putin mai babeste Am temere ca nu am inteles chiar tot . Pot sa inteleg ca daca as fi iesit acum la pensie de limita de virsta as fi avut ac pensie (la care se va adauga si per. de facultate ). ? Aceasta este singura diferenta ? Cred ca nu am inteles ceva .!
Ex.concret: daca lucrez din 1972 pina in 2006,si in2007 ma pensionez medical cu doar 4750,sa cred ca pensia de limita de virsta va fi pe aproape (se vor adauga doar anii de facultate )?
Ce nu inteleg ? Mai ajuta-ma putin !

Multumesc mult
deci, cand vei indeplini conditiile de pensie pt.limita de varsta se vor adauga anii de facultate, stagiul militar obligatoriu si anii de pensie de invaliditate (pt.determinarea punctajului anual pe aceasta perioada utilizandu-se cuantumul pensiei de invaliditate ).
Multumesc,cred ca ac parte o stiam . Ceea ce nu stiu si am cerut explicatii de la inceput ,este daca in loc de un an calendaristic ,( ptr.perioada cit va dura pensionarea medicala de gr.III )se va socoti 1/2 de an (si asta datorita dreptului la munca de 4 ore/zi ) Adica ,daca la pensionarea la limita de virsta se va calcula pensia tinindu-se seama de un an calendaristic sau 1/2 an ptr per cit a durat pensionarea medicala .
Ac lucru se reflecta de altfel si in nivelul pensiei actuale ,nu ?
E posibil sa nu inteleg eu ceva .Daca crezi ca bat cimpii las-o asa !