Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensionare medicala-gr.III de invaliditate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensionare medicala-gr.III de invaliditate

As avea citeva intrebari legate de pensionarea medicala gr.III : (cu multumiri anticipate )
anii de pensie de invaliditate se vor considera ani intregi ca stagiu asimilat, chiar daca e de gradul III. In cazul in care vei avea contract de munca in aceasta perioada, se va mari punctajul la calculul pensiei pt limita de varsta.
Exemplu: anul 2007 pensie de invaliditate = un an perioada asimilata, cu un punctaj de aprox. 0,4 puncte (475 lei baza de calcul - adica cuantumul pensiei ). Daca in acest an ai avea si un contract de munca cu un venit brut sa zicem de 800 lei, vei avea tot 1 an stagiu de cotizare, dar punctajul obtinut pt acest an ar fi de aproximativ 1 punct (baza calcul: cuantumul pensiei + venitul brut realizat).
Iti multumesc mult de tot ptr. raspunsuri si mai ales......ptr rabdare Am sa incerc sa calculez si sa vad ce reusesc sa obtin Sper sa ma descurc intr-un fel si sa vad daca obtin ac. suma de pensie

Iti doresc o zi buna !