Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

Buna ziua.
Am nevoie de o informatie legata de ajutorul de somaj.
La 2 luni de la intrarea in somaj , daca obtii un nou loc de munca si la mai putin timp decat cel prevazut de legea in vigoare sa poti beneficia iar de somaj noul angajator nu mai are nevoie de serviciile angajatului, se poate continua somajul de unde a fost intrerupt sau ce se intampla cu acel angajat?
1. Daca o persoana aflata in somaj incheie un CIM pe perioada determinata (sub 12 luni) atunci somajul se suspenda si se reia, de unde a ramas, dupa incetarea CIM, pana la expirarea perioadei initiale de somaj.
2. Daca incheie un CIM pe perioada mai mare de 12 luni atunci inceteaza somajul dar primeste lunar 30% din indemnizatia de somaj, pana la expirarea perioadei de somaj.
3. De fiecare data cand este concediat din motive neimputabile lui un salariat poate beneficia de indemnizatie de somaj daca in ultimele 24 de luni are 12 luni lucrate si cotizate la somaj. Din aceste 24 de luni se scad perioadele de somaj care nu sunt stagiu de cotizare la somaj.
4. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nu neaparat la acelsi angajator.